Už se testuje čínská vakcína na lidech. Šli byste za takovou odměnu do toho?

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
vakcina testovani
Zdroj: Studio Romantic /Shutterstock.com

Vědci na Novém Zélandu začali testovat novou čínskou vakcínu. Věří, že bude lepší než Pfizer, kterým se proti koronaviru očkuje už od prosince. Vakcínu nazvali ReCov a začala její první fáze testování. Vědci potvrdili, že nemají nouzi o dobrovolníky, protože je motivuje hlavně finanční odměna. Mezi nimi jsou tak spíše studenti. Informují o tom Seznam Zprávy.

Novozélandský klinický institut (NZCR) zveřejnil inzerát k začátku první fáze testování již v pátek. Od té doby telefon neustále zvoní, zájem je obrovský. Vědci přitom shání pouze 100 dobrovolníků, kteří musí mít od 18 do 80 let.

Finanční odměna táhne. Dobrovolníky ale motivuje také potenciál vakcíny

Nebyl tak problém sehnat dobrovolníky během pár dní. Látku vynalezla společnosti Jiangsu Rec-Biotechnology a v současnosti se testuje na mladých lidech z Nového Zélandu, které těší, že se mohou zapojit do boje proti covidu-19. Finanční odměna je jen příjemný bonus.

Ředitel NZCR, doktor Chris Wynne, řekl, že vakcína by měla poskytnout silnou imunitu. Na to slyší hlavně mladí lidé. Do září chce institut sehnat 100 dobrovolníků. Do konce roku by to měly být již tisíce lidí. Aktuálně jsou to mladí lidé, postupně ale vědci budou brát na testování osoby starší.

Studentům je v této fázi naočkovaná jen nízká dávka vakcíny. „Očkujeme několik lidí a hodnotíme jejich reakce. Zatím nedošlo k žádným konkrétním problémům a žádné ani neočekáváme, ale jsme velmi opatrní a vše děláme dle protokolu,“ uvedly Seznam Zprávy prohlášení doktora Wynnea.

Vakcína ReCov má být podle Wynnea účinnější než Pfizer

Nový Zéland je na testování ideální lokalitou. Má kvalitní zdravotnictví, najdou tam dobrovolníky ze všech věkových skupin a covid-19 se tam vyskytnul pouze v malé míře. Díky tomu imunita místních obyvatel bude na nízké úrovni, což jsou skvělé podmínky pro klinické testy na novou vakcínu.

Novozélandská vláda ve své zemi očkuje hlavně vakcínou Pfizer/BioNTech. Tato nově testovaná čínská ReCov by ale podle vědců měla mít vyšší účinnost. Je to z důvodu, že imunizuje proti dvěma částem viru, na rozdíl od vakcíny Pfizer.

„Takže teoreticky, pokud se objeví mutace v jedné části viru, některé vakcíny nebudou dál fungovat – virus může vakcíně uniknout. Ale pokud jste imunizováni proti dvěma částem, máte mnohem větší šanci, že virus váš imunitní systém nepřekoná,“ dodal Wynne. „Podle údajů z testování na zvířatech očekávám, že půjde o úspěšnou vakcínu. Už brzy zde budeme mít 100 úspěšně imunizovaných lidí.“

Pokud se dobrovolníci nakonec nechají očkovat, dostanou odměnu v přepočtu 45 tisíc korun. Mezi nimi jsou tak většinou studenti. Pokusy na zvířatech proběhly už dříve a byly úspěšné, studie tak má požehnání také od výborů pro zdraví.

„Neprováděl bych studii, která by podle mého názoru nebyla bezpečná natolik, aby se jí nemohly zúčastnit i mé děti,“ dodal poslední informaci k testování Wynne.

A co vy, šli byste do toho za odměnu v takové výši?

Autor: Raina Tomanová



Související články