Ve Francii recyklují použité roušky. Používají se k výrobě školních pomůcek

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
rouska
Zdroj: Pexels.com

Nejspíš každý z nás už vyházel desítky použitých jednorázových roušek a respirátorů. Chrání nás sice před koronavirem, ale jejich životnost je omezená. Ve Francii ovšem přišli na to, že použité roušky mohou mít i jinou cílovou destinaci než skládku.

Už déle než rok trápí Českou republiku koronavirová situace. A to je také stejná doba, po kterou se na ulicích objevují pohozené použité roušky. A v jiných státech tomu není jinak.

Nezodpovědní lidé si neuvědomují, že vyhozením roušky v přírodě nejenže šíří patogenní látky do okolí, ale zároveň mohou ublížit i zvířatům.

Mnohdy totiž divoká zvířata roušky sežerou podobně jako jiné látkové odpady pohozené u lesů a na loukách. To jim pak způsobuje vážné problémy, které mohou vést až ke smrti.

Francie rozjela projekt pomáhající dětem

Francouzská společnost Plaxtil specializující se na recyklaci textilu si dobře uvědomovala problémy s pohozenými rouškami. Proto se pokusila lidi motivovat založením projektu, který by jim měl pomoci se správně rozhodnout.

V březnu vznikl v jedné z větších obcí sběrný box na použité roušky, odkud je pak materiál odvážen do cílové firmy. Tam je dekontaminován a použit na výrobu pravítek a úhloměrů.

Podle Českých novin dojde ke zpracování téměř celé roušky až na plastovou nebo kovovou sponu, která se ale také dá dále recyklovat. Cílem firmy je během několika následujících týdnů nasbírat zhruba 100 000 roušek.

Z těch by se mělo ve výsledku podařit vyrobit asi 1 600 sad pravítek, podle mluvčího firmy Plaxtil je na jedno pravítko zapotřebí zhruba dvacet použitých roušek.

A k milému překvapení všech lidé opravdu roušky ve velkém sbírají a vyhazují do určeného kontejneru.

Co se stane s rouškami, které skončí v popelnici?

Roušky, které vyhodíme do popelnic, jsou odváženy se zbylým odpadem k energetickému zpracování. Obvykle jsou spáleny při teplotách vyšších než 1000 stupňů, takže žádné patogenní látky nemají šanci se dostat do ovzduší.

Přesto je vhodné roušky či respirátory vyhazovat vždy v uzavřeném plastovém sáčku. Tím zajistíte, že nikomu v okolí nebude ublíženo.

Recyklace roušek prozatím probíhá ve Francii, podle mnohých je ale jen otázkou času, než se inspirují i jiné země.

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články