Ve Španělsku skončil nouzový stav a místní se utrhli ze řetězu. Špatně to skončí, říkají pozorovatelé

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
plaz spanelsko
Zdroj: Profimedia

Ve Španělsku skončil nouzový stav a Španělé ihned hromadně vyrazili na dosud prázdné pláže. Fotografie přeplněných přímořských letovisek vzbuzují obavy z dalšího rychlého šíření koronaviru, píše agentura Reuters.

Španělsko bylo před koronavirovou pandemií druhou nejnavštěvovanější zemí na světě, zákaz cestování a protiepidemická opatření však způsobily propad cestovního ruchu v zemi o 80 procent. Představitelé státu však doufají, že se podaří zachránit alespoň část letní sezóny.

Prodloužení nouzového stavu nebylo schváleno, lidé vyrazili na pláže

Stav nouze ve Španělsku platil od října, jeho další prodloužení ale vláda neschválila. Hlavním důvodem je zrychlující se tendence v počtu naočkovaných obyvatel i zlepšující se epidemiologická situace. Ta se ale liší podle oblasti. Španělé uvolnění oslavili hromadným úprkem na pláže, které by mohlo situaci zase zhoršit.

Nejhorší je to v Baskicku. Nejvyšší soud zde zamítl prodloužení nočního zákazu vycházení i omezení cestování a shromažďování na veřejnosti. Místní vláda se kvůli zlepšující se situaci nakonec rozhodla proti zamítnutí neodvolávat.

Nejlepší situace je na Baleárech, které získaly od tamního nejvyššího soudu povolení pro prodloužení zákazu nočního vycházení od 23 do 6 hodin, omezení shromažďování na šest osob a požadování PCR testů od zahraničních i španělských turistů na letištích a v přístavech. Opatření platí do 23. května.

Fotbal ne, býčí zápasy ano

V Madridu proběhly začátkem května i první býčí zápasy od začátku pandemie. Kapacita arény Las Ventas však byla z bezpečnostních důvodů snížena o 40 procent, tedy na přibližně 6 000 lidí. Kritici akce označili pořádání býčích zápasů během nepříznivé epidemické situace za ukázku nedostatečného respektu.

„Stále jsme uprostřed pandemie, zdravotnická situace je vážná, obzvláště v Madridu a okolí, a zdá se, že to najednou není důležité. Přijde nám to jako porušování koronavirových opatření,“ uvedla šéfka politické strany PACMA Laura Duarteová. Tradiční býčí zápasy se sice konat mohly, fotbalová utkání však stále probíhají bez diváků.

I přes zlepšující se situaci je Španělsko pro Českou republiku zemí s vysokým rizikem nákazy covidem-19 a na cestovatelském semaforu je označeno červenou barvou. Při cestě do Španělska je třeba předložit negativní PCR test, maximálně 72 hodin starý, a zároveň vyplnit příslušný formulář. Karanténa po příletu není nadále vyžadována.

Při návratu do Česka je nutný negativní PCR (72 hodin starý) nebo antigenní (24 hodin) test. Je třeba také podstoupit nejméně pětidenní karanténu, na jejímž konci se podstupuje další PCR test. Podmínky se mírně liší v závislosti na konkrétní oblasti.

Autor: Aneta Střechová



Související články