Mixování vakcín proti koronaviru je nejen bezpečné a účinné, ale podle německé studie zveřejněné před několika dny by mohlo poskytnout ještě větší imunitu, než kdybyste dostali dvě dávky stejné vakcíny, píše web Daily Mail.
Výzkum zahrnující tři sta čtyřicet pracovníků ve zdravotnictví naznačuje, že imunitní odpověď byla téměř čtyřikrát vyšší než u dvou dávek stejné vakcíny. Teorie spočívá v tom, že různé typy vakcín (ve výzkumu se jednalo o AstraZeneca a Pfizer) vyvolávají různé imunitní reakce.
Studie prováděné po celém světě
Nejedná se o první takové zjištění. Předchozí studie uskutečněné v Německu a ve Španělsku, kterých se účastnilo šest set sedmdesát lidí, zjistily, že kombinace přípravku AstraZeneca a Pfizer vyvolala silnou imunitní odpověď.
Profesor Jeremy Brown, který je členem týmu vědců sledujících vakcíny, uvedl, že míchání vakcín bude nevyhnutelné. „Prakticky to tak bude muset být. V budoucnu bude obtížné obdržet stejný typ vakcíny jako při prvním očkování,“ cituje profesora web Daily Mail.
Sám profesor si prošel těžkým průběhem nemoci covid-19. Sám patří do rizikové skupiny, hrozí mu mrtvice a po nakažení koronavirem měl bolesti na hrudi, záněty jater a také trpěl ztrátou vlasů.
Jednou ráno se probudil v tak špatném stavu, že si musel zavolat záchrannou službu. V nemocnici mu byla potvrzena mozková příhoda způsobená krevní sraženinou na pravé straně mozku.
Mixování vakcín
Kvůli velkým problémům dostal profesor začátkem roku vakcínu AstraZeneca. Než se však vydal pro svou druhou dávku, lidé začali hlásit problémy s krevními sraženinami. Proto zavolal do místní nemocnice, kde mu schválili dostat druhou dávku od jiného výrobce.
Ve skutečnosti je podle pokynů mixování vakcín za určitých okolností povoleno, například pokud někdo musel být hospitalizován poté, co špatně zareagoval na první dávku.
Myšlenka míchání typu vakcín není nová. Při studiu očkování proti ebole bylo zjištěno, že nejlépe funguje smíšená dávka, která aktivuje jak T buňky, tak B buňky imunitního systému. T buňky ničí infikované buňky a B buňky zametají zbytky viru a vytvářejí protilátky.
V polovině května bylo ve Španělsku zjištěno, že lidé, kteří byli naočkováni vakcínou AstraZeneca a poté Pfizer, měli třicetkrát více protilátek než ti, kteří měli dvě dávky vakcíny AstraZeneca.
I nadále však platí, že dvě dávky vakcíny jedné společnosti vás před nebezpečným virem ochrání a očkování je důležité pro zastavení pandemie, která omezuje naše životy.
Zdroj: DailyMail
Autor: František Olša