Chcete nové bydlení? Ceny nemovitostí se rapidně změní

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Dum
Zdroj: Shutterstock.com

Svět realit a nemovitostí se otřásá v základech, a to po celém světě, zatímco většina odborníků čekala, že se během koronavirové pandemie trh s nemovitostmi zhroutí. A to především kvůli zpomalené ekonomice a velkému nárůstu nezaměstnanosti. Opak je ale pravdou. Prodeje domů zatím trhají rekordy. Informace o tom přinesl zpravodajský web televize CNN.

Kate Everett-Allenová z realitní společnosti Knight Frank uvedla, že většina lidí spíše očekávala stejný scénář, který nastal při hospodářském poklesu v roce 2008. Tehdy došlo k velkému prodeji nemovitostí, neboť na ně zkrátka lidé už neměli peníze. Ceny nemovitostí tedy tehdy prudce klesaly.

Místo zhroucení trhu jeho expanze

Trh se ale v současné době vydal úplně opačnou cestou. Tento trend je možné vidět po celém světě, například na Novém Zélandu, v Německu, Číně, USA i v Peru. Všude tam rostou ceny nemovitostí a zároveň roste i počet lidí, kteří si nové obydlí chtějí koupit.

Everett-Allenová předpokládá, že se to jen tak nezmění minimálně příštích dvanáct měsíců. Důvodem je především nízký úrok u hypoték. S otevřením hranic se dá předpokládat, že trhem zamíchají ještě zahraniční investoři, tedy že trh opět znovu poroste. Uvedla to pro web televize CNN.

Trh s nemovitostmi odolal koronavirové krizi především díky zásahům jednotlivých států a jejich koronavirovým opatřením. Příkladem je například dočasné znemožnění zabavit dům při nesplácení úvěru, oddálení splatnosti půjček, kompenzační bonusy pro podnikatele a zaměstnance.

Odborník z britské realitní platformy Zoopla Richard Donnell vidí příčinu realitního boomu také v dlouhodobém lockdownu. „Pokud zamknete drtivou většinu populace na několik měsíců, rychle přehodnotí, co od svých domovů chce,“ uvedl pro CNN.

Není podle něj nic neobvyklého, že majetnější obyvatele nyní odchází z center velkých měst na předměstí. Z bytů pak odchází do domů se zahradou. Většinou je k tomu motivuje home office, na který si za dobu pandemie zvykli a ve kterém plánuje spousta firem pokračovat i nadále.

Nemovitosti mizí v Londýně, USA i Portugalsku

Trend zběsilého nakupování nemovitostí je vidět například i v Londýně. Podle realitního agenta Henryho Pryora je nyní v britské metropoli v nabídce až o třicet procent méně nemovitostí, než je obvyklé. Stejně je enormní i počet prodejů, ten byl v březnu dvojnásobný, a dokonce byl i největší za posledních 20 let.

Stejná situace je i v USA. Podle CNN tam domy zdražily v průměru o 9 procent, přesto jsou jejich prodeje nejvyšší od roku 2006. V Německu se pak prodávané domy neohřejí v nabídce déle než dva týdny. A v Portugalsku došlo k nárůstu cen o 6 procent, nemovitosti tam kupují především cizinci.

Růst zaznamenali i klasicky silné trhy jako brazilské, francouzské a belgické. Podle tamního prodejce Charlese Robertse se prodala spousta nemovitostí, které dlouho ležely v nabídce a které nikdo nechtěl. V Číně potom vzrostly ceny nemovitostí o 12 procent, na Novém Zélandu dokonce o 24 procent.

Autor: Markéta Krejčí



Související články