Vznikla kuchařka pro lidi se ztrátou chuti a čichu. Má pomoci lidem s příznaky covid-19

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Jidlo
Zdroj: Shutterstock.com

Osoby, které prodělaly covid-19, často sužují některé příznaky ještě dlouho poté. Mezi nejčastější symptomy patří právě ztráta chuti a čichu, která může přetrvávat i dlouhé měsíce. Dva britští kuchaři proto vydávají novou kuchařku sestavenou speciálně tak, aby si jídla z ní vychutnali i ti, kteří se s tímto problémem potýkají.

Podle webu Business Insider vědci odhadují, že až 10 % osob, které prodělají nemoci covid-19, má dlouhodobé příznaky. To znamená, že mohou mít některé problémy spojené s chorobou i několik měsíců, a někteří dokonce napořád.

Nejčastěji lidé po nemoci trpí ztrátou chuti a čichu, což vede k tomu, že si lidé postupně k jídlu mohou vytvořit negativní vztah, což může mít dopad i na duševní zdraví.

Chuť a čich

„Je depresivní, když necítíte… Je to jedno z největších potěšení, které v životě máme,“ řekl podle Business Insideru britský kuchař Ryan Riley.

Ten již v minulosti vedl společně s Kimberley Dukovou školu vaření pro pacienty s rakovinou, kteří trpí i ztrátou chuti a čichu. Nyní se dvojice rozhodla pomoct osobám s přetrvávajícími problémy po nemoci covid-19.

Riley a Duková vytvořili kuchařku „Chuť & Čich“, jež obsahuje recepty, které jsou složeny z takových ingrediencí, které mohou stimulovat i chuťové buňky osob bez chuti či čichu, a naopak se vyhnuli těm složkám, které se rozpoznávají těžko, nebo mohou dokonce působit nevábně.

„Káva může některým lidem s parosmií páchnout jako septik. Potraviny, jako je cibule, česnek, vejce, pečené maso a ořechy, pro ně mohou být odpudivé skoro jako hnijící tkáň,“ uvedl Riley. „Je dost těžké sestavovat recepty bez česneku a cibule. Jsou základem chutí,“ dodal.

Naopak se soustředili na ingredience, jako jsou sójová omáčka, houby, parmezán, miso pasta, křen či wasabi, aby docílili zapojení všech pěti chutí.

Jak si vychutnávat bez chuti

Riley s Dukovou na kuchařce spolupracovali třeba s Barrym Smithem ze Střediska pro výzkum smyslů Londýnské univerzity, který je vedoucím britským vědcem v oboru ztráty čichu jako symptomu covidu.

Dvojice kuchařů celkově vyzkoušela přes 300 receptů, z nichž nakonec vybrala 18, které se dostaly do knihy. Riley řekl, že ohlasy na kuchařku byly úžasné. Lidé s problémy s čichem a chutí jim děkovali, že si znovu mohou vychutnávat jídlo. Knihu si lze zdarma stáhnout zde.

Riley i Duková založili svou neziskovou organizaci Life Kitchen pro pacienty s rakovinou poté, co jim oběma na nemoc zemřeli rodiče. „Viděl jsem svou matku procházet tím vším smutkem a bolestí z toho, že nemohla jíst,“ vysvětlil svou motivaci Riley.

Autor: Petr Hejčl



Související články