Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) nadále monitoruje možné nežádoucí účinky u očkovacích látek proti onemocnění covid-19. Během posledního týdne jich lidé nahlásili necelé 4000. Přibyl také počet úmrtí, která by mohla souviset s očkováním. Těch bylo během týdne nahlášeno osm. Všechna tato data vyhodnocuje Evropská agentura pro léčivé prostředky (EMA). Ta ale zatím žádné výhrady k vakcínám nemá.
Státní ústav pro kontrolu léčiv ve svém pravidelném reportu uvedl, že za poslední týden přibylo osm případů úmrtí, u kterých existuje podezření, že mohou mít souvislost s očkováním proti koronaviru.
Celkem bylo těchto podezřelých úmrtí na našem území zaregistrováno 47.
Vše kontroluje EMA
Ústav nyní zašle data týkajících se těchto zemřelých do evropské databáze vedlejších účinků. Zde je pak zkoumá a vyhodnocuje Evropská agentura pro léčivé prostředky. Pokud by agentura vyhodnotila vakcínu jako rizikovou, může jí odebrat registraci, jak píší České noviny.
EMA se v poslední době věnovala podezřelým úmrtím u vakcín firmy Pfizer, BioNTech. Podle jejího vyjádření ale přínos vakcíny převyšuje její rizika. Smrt byla v těchto případech důsledkem zhoršení již existujících chorob.
SÚKL kromě úmrtí monitoruje také nežádoucí účinky očkovacích látek. K úternímu večeru jich bylo nově zaregistrováno 3399, což je o 308 více než minulý týden. Nejvíce lidé nahlašují teplotu, zimnici a problémy spojené s místem vpichu, tedy bolest, omezenost hybnosti, svědění a podobně.
Evropa má stále z AstraZeneca strach
V poslední době je nejčastěji skloňovaným rizikem vznik krevních sraženin, a to konkrétně u vakcíny od firmy AstraZeneca. EMA to označila jako vzácný vedlejší účinek. I zde je agentura toho názoru, že přínosnost léčiva převyšuje možná rizika.
I přesto řada evropských zemí očkování touto vakcínou pozastavila, či omezila věk pacientů, kteří ji mohou dostat. Jedná se například o Francii, Španělsko, Slovinsko, Itálii, Norsko, Island, Bulharsko, Rumunsko a Nizozemsko.
Česká republika zatím podobný krok neplánuje. Momentálně se u nás očkuje vakcínami od firem Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. Nově by se měla také přidat firma Johnson & Johnson, která by měla putovat přímo do ordinace praktických lékařů.
Autor: Markéta Krejčí