V České republice se dál očkuje proti koronaviru. Průměrně nyní dostane vakcínu asi 80 000 lidí za jeden všední den. O očkování si do značné míry zatím rozhodovaly samy kraje. To se nyní změní a všechny přechází na centrální systém. Pro kraje to údajně má být výhodnější. Některé to však vidí jinak.
Vakcínu proti nemoci covid-19 dostalo téměř pět milionů lidí, kompletní očkování má za sebou přes 1,2 milionu obyvatel. Kromě očkovacích center očkují také praktičtí lékaři. O jejich zásobování vakcínami se doposud staraly jednotlivé kraje. Nyní ale bude veškeré vakcíny rozvážet firma Avenier. Jejich rozdělování k jednotlivým praktikům bude řízeno výhradně centrálně.
O této nové praxi promluvil pro server iRozhlas.cz jeho zastánce a šéf asociace praktických lékařů Petr Šonka. Podle něj to bude nyní pro praktiky mnohem jednodušší. „Doktorovi vezete jeden týden 100 dávek a automaticky za dobu, ke které přičtete tři neděle, pošlete druhou dávku a víte, že to nemusíte řešit,“ uvedl.
Zlínský kraj měnit strategii nechce
Některé kraje se ovšem obávají toho, že systém možná bude jednodušší, ale rozhodně ne efektivnější. Své o tom ví i premiant v očkování — Zlínský kraj. Ten totiž používá velmi složitý systém rozdělování vakcín. Jak se ale ukazuje, výsledky má.
Ve Zlínském kraji totiž očkují praktičtí lékaři mnohem více, než v ostatních krajích. Až pětadvaceti procentům očkovaných lidí ve Zlínském kraji byla vakcína aplikována v ordinaci praktického lékaře. U ostatních krajů je to pouhých 8–15 %. Uvedl to web iRozhlas.cz s odkazem na oficiální statistiku.
V kraji to probíhá tak, že všechny vakcíny od firmy Moderna se přivezou do Nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. A až odtud jsou pak rozváženy jednotlivým praktikům. Ti si pak mohou říct o přesný počet očkovací látky, který jsou schopni spotřebovat.
Lékaři mají strach, že vakcínu včas nespotřebují
Nyní se kraj ale obává, že praktici ztratí o očkování Modernou zájem. Tato vakcína je totiž rozesílána v balíčkách, který obsahuje sto kusů vakcíny. Jejich životnost je navíc omezena na 30 dnů v lednici. Lékaři mají zkrátka strach, že takové množství nevyočkují v daném termínu.
Podle Šonky se ale jedná o výjimku. Ostatní kraje mají údajně s rozdělováním vakcín spíše potíže. S tím ale příliš nesouhlasí Asociace krajů, respektive její šéf Martin Kuba (ODS). „Kdyby to dělal kraj, tak to může být spravedlivější. Může zohlednit potřeby v jednotlivých lokalitách. Někde ale měli praktici pocit, že jim kraj nepřeje,“ uvedl pro iRozhlas.cz.
Zlínský hejtman Radim Holiš se kvůli obavám z nabourání jejich zajetého tempa rozhodl, že zkusí pro svůj kraj vymoci po ministerstvu zdravotnictví výjimku. Jinak by údajně mohl přijít až o 1700 dávek očkovací látky. Jednalo by se o ty dávky vakcíny, které by praktici ze strachu z nespotřebování raději kompletně odmítli.
Autor: Markéta Krejčí