Ministr zdravotnictví Petr Arenberger v rozhovoru pro iDnes uvedl, že ministerstvo zvažuje zjednodušení pohybu po Evropě. Nově by podle něj měla stačit jen jedna dávka očkování. Odborníci s tímto plánem nesouhlasí.
Pro získání covid pasu by podle návrhu ministerstva stačila první dávka vakcíny a ochranné čtrnáctidenní období.
Podle části odborné veřejnosti však jedna aplikace dostatečně nechrání před infekcí a těžkým průběhem při onemocnění koronavirem.
Cílem návrhu je umožnění cestování o prázdninách
Návrh v praxi znamená, že každý, na koho by vyšla dávka očkování v polovině června, by mohl cestovat do zahraničí hned začátkem prázdnin a nemusel by čekat na aplikaci druhé dávky. Ta se podává podle typu vakcíny po 42 až 91 dnech.
„Naším cílem je dát první dávku co možná největšímu počtu obyvatel, abychom jim právě tuto výhodu mohli paralelně nabízet už o těchto prázdninách,“ uvedl ministr zdravotnictví Arenberger. Zda má návrh šanci uspět, zatím není jasné.
„My o tom právě teď jednáme, ty názory jsou různé, ale naštěstí existují už publikované studie, které dokumentují to, co ukazují naše statistická čísla Ústavu zdravotnických informací, že bezpečnost už po té první dávce je významná,“ uvedl ministr.
Odborníci jsou proti, cestovky návrh podporují
Člen odborné skupiny MeSES při ministerstvu zdravotnictví Daniel Dražan říká, že obě dvě dávky očkování jsou nutné a nemělo by se od nich ustupovat.
„Dovedu si ale představit na přechodnou dobu do termínu druhé dávky ‚provizorní covidový pas‘ v době, kdy je intenzita epidemie minimální,“ komentoval návrh.
Viroložka Ruth Tachezy s Dražanem názor nesdílí: „Já osobně s tím nesouhlasím. Lidé sice po první dávce vakcíny vyvinou nějaké protilátky, ale nevyvinou hladinu, která v klinických zkouškách byla prokázaná jako ochrana proti infekci a těžkému průběhu,“ říká.
„Dosud jsme o tom neslyšeli, ale samozřejmě uvítáme jakékoliv zjednodušení cestování,“ komentoval zvažovanou úpravu Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří. Rozhodnutí však není jen na ministerstvu, zásadní bude i postoj ostatních evropských zemí.
Jižní státy tlačí na co nejrychlejší stanovení podmínek před letní sezónou, zatím však panuje nejistota.
Některé země odmítají uznávat očkování ruskou vakcínou Sputnik V, což by mohl být problém především pro Maďarsko. Zatím se pracuje alespoň na provizorních individuálních dohodách mezi zeměmi.
Autor: Aneta Střechová