Američtí meteorologové vydali znepokojující prohlášení: Letošní sezóna hurikánů bude abnormálně silná

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
pocasi tornado
Zdroj: Shutterstock

Sezóna hurikánů začíná v Severní Americe oficiálně vždy prvního června. Dle výzkumu bude ale možnost výskytu mimořádně silných hurikánů až dvakrát vyšší, než je průměr za posledních 30 let měření.

V oblasti Atlantského oceánu se útvaru v podobě obrovského víru s charakteristickým okem ve středu říká hurikán, v Indii a Austrálii cyklón a v jihovýchodní Asii tajfun. Jedná se ale o tentýž zničující atmosférický jev obecně nazvaný tropická cyklóna. Hlavním motorem tropických cyklón je moře prohřáté do určité hloubky a nad určitou teplotu.

„Právě z teplé vody moří čerpá hurikán sílu, jelikož tepelná energie urychluje vzestupné pohyby v hurikánu a zesiluje tím proudění. Navíc tento vzduch je vlhký a kvůli tomu jsou dalším rizikem hurikánů vydatné srážky,“ vysvětluje pro Přehledně24 Michal Kozubek z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR.

„Existuje pětašedesátiprocentní šance nadprůměrné sezony hurikánů, pětadvacetiprocentní šance, že bude téměř normální, a jen desetiprocentní šance, že bude hurikánů méně, než je průměr,“ shrnul ve zprávě ředitel Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) Rick Spinrad.

Obyvatelé jihovýchodu Spojených států jsou bohužel na podobné výkyvy počasí zvyklí. Povodí Atlantiku je aktivní posledních šest let a přispívá k nadprůměrným hurikánovým sezónám. Podle předpovědí NOAA existuje během letošní sezóny 70procentní pravděpodobnost výskytu 14 až 21 pojmenovaných bouří s rychlostí větru nejméně 62 kilometrů v hodině.

Z nich se šest až deset stane hurikánem s rychlostí větru nejméně 119 kilometrů – a z nich tři až šest přerostou ve velké hurikány zařazené do kategorie tři, čtyři nebo pět s nejsilnějším větrem o rychlosti nejméně 179 kilometrů v hodině.

Jev La Niña a El Niño

Vědci uvádějí, že zvýšená aktivita očekávaná v této hurikánové sezóně je připisována několika klimatickým faktorům, včetně probíhajícího jevu La Niña. La Niña je oceánský a atmosférický jev, který je chladnějším protějškem jevu El Niño jako součást širšího klimatického modelu El Niño – Jižní oscilace (ENSO).

El Niño je teplá fáze El Niño – Jižní oscilace (ENSO), jež je spojena s pásmem teplé oceánské vody, který vzniká ve středním a východním rovníkovém Pacifiku, včetně oblasti u tichomořského pobřeží Jižní Ameriky. ENSO je cyklus střídání teplé a studené povrchové teploty moře v tropickém středním a východním Tichém oceánu. El Niño je doprovázeno vysokým tlakem vzduchu v západním Pacifiku a nízkým tlakem vzduchu ve východním Pacifiku.

Společnost NOAA upozorňuje, aby obyvatelé míst, kterých se hurikánová sezóna týká, byli ve střehu a měli připravený plán na ochranu života a majetku.

Tornáda i v Evropě už nejsou novinkou

Ovšem nevídané atmosférické jevy se kvůli klimatickým změnám dostávají i do oblastí, kde by je nikdo nečekal, protože nesplňují výše zmíněné podmínky ke vzniku. „Například ke vzniku tornáda je potřeba ohromné množství kinetické energie a především tzv. supercelu, na což nejsou většinou v evropských oblastech podmínky,“ doplňuje pro Přehledně24 Kozubek.

Například silné bouře v Německu v minulých týdnech provázela nejméně tři tornáda, vyvracela stromy a strhávala střechy, přičemž jeden člověk řádění živlů nepřežil, uvádí web ČT24.

Těžko by se dalo zapomenout na loňskou katastrofu na Břeclavsku a Hodonínsku. Zde obyvatelé překvapilo tornádo 24. června okolo půl osmé hodiny večer. Extrémní bouře s krupobitím a tornádem zpustošila oblast a zanechala několik lidí bez střechy nad hlavou, jiným zničila podstatnou část majetku. Zraněno bylo přes 100 lidí, šest lidí zemřelo.

Zdroj: NOAA, ČT24, CBS News, AP News, Přehledně24

Autor: Veronika Holcová



Související články