Území několika států Evropy, mimo jiné také České republiky, zasáhne v blízké době takzvaný červený déšť. V Česku by měl být k vidění v noci z úterý na středu. Podle meteorologů je jev způsoben prachem a pískem, který se k nám dostane ze Sahary.
Největší koncentraci saharského písku hlásí především Španělsko, Francie a Německo, v České republice se ho sice neobjeví tolik, nicméně znatelně by barvu deště měl ovlivnit i tak. Informoval o tom zahraniční meteorologický portál Severe Weather Europe.
Tento prach z největší pouště na světě podle české meteoroložky Dagmar Honsové zabarví déšť do oranžova až červena, zanechat by po sobě měl také kapky stejné barvy, které budou moci lidé pozorovat na oknech či na mokrých autech na parkovištích.
Zhoršená kvalita ovzduší
Ačkoli se řada nadšenců na jev těší, podle meteorologů jde také o počasí, které s sebou přinese zhoršené ovzduší. „Kromě zhoršené kvality ovzduší a zakalení oblohy přinášejí prachové částice v ovzduší intenzivně barevné soumrakové jevy zabarvené do oranžova a do červena,“ popsala Novinkám meteoroložka Dagmar Honsová.
Jako první se objeví déšť podle všeho v Německu. Podle Severe Weather Europese tam měl déšť ukázat už v brzkých ranních hodinách. Z jihozápadu se pak přesouvá postupně do celé země a odpoledne by měl být pozorovatelný na většině území.
V České republice by déšť neměl být tak výrazný. Spadnout by mělo okolo 10 mm srážek, bude se ale jednat o noční pršení, a efekt tedy nebude tak pozorovatelný, jako kdyby déšť padal přes den. I tak ale známky červeného deště rozpoznáme druhý den, a to především v podobě kaluží a mokra.
Pozor na laky aut
Němečtí vědci už teď upozorňují, že by si kvůli vysokému obsahu prachu a písku v ovzduší měli dávat pozor především řidiči. A to nejen na sníženou viditelnost, ale hlavně také na lak u aut, který se může zničit, písek ho totiž snadno poškrábe. To, co bude ráno viditelné, tak možná nebude jen oranžová voda.
Stejně tak je dobré předem skrýt i další cenný majetek, který se může podobným způsobem poničit. V zahraničí se podobný jev opakoval již několikrát a často se škody vyšplhají i na tisíce korun. Prach z majetku je třeba smýt pouze vodou, nikoli však drhnout kartáčem či hadrem.
I v České republice se už tento meteorologický jev několikrát objevil v minulých letech. Oranžový déšť byl viděn v roce 2009 a 2020, vždy šlo o období na přelomu března a dubna. Nadšenci mají tento rok ale pouze krátký čas na to, aby si barevného pršení užili.
Zdroj: Severe Weather Europe, Novinky
Autor: Šárka Cvrkalová