Meteorologové varují před nejintenzivnější zimní bouří roku. Bombogeneze nad Atlantikem může způsobit ztráty na životech

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
bombogeneze
Zdroj: Shutterstock

Meteorologové varují před nejintenzivnější zimní bouří tohoto roku, která v brzkých dnech podle všeho čeká západní Evropu. Již teď se podle odborníků formuje nad Atlantikem bombogeneze, která se do Evropy rozšíří pravděpodobně ve čtvrtek.

Bombogeneze je extrémně rychlý pokles tlaku vzduchu v tlakové níži. Vzniká kvůli ní silný vítr a obrovské vlny, jež mohou při kontaktu s obydlenými oblastmi způsobit obrovské škody. Podle Severe Weather Europe tato prudká bouře může generovat větry o síle hurikánů.

Až 200 kilometrů za hodinu. Až takovou rychlost by podle meteorologů mohly mít nejsilnější poryvy větrů, které by v takovém případě znamenaly nebezpečí ztrát na životech i zničení nemovitých majetků. Vlny moře přitom mohou dosahovat až výšky 15 metrů.

V přírodě častý jev

Meteorologové varovali, že prozatím se bombogeneze formuje sice nad oceánem, ale ve čtvrtek a pátek se předpokládá její přesun směrem k břehům západoevropských států. Ačkoli je nad Atlantikem tento problém dle ČT24 běžným jevem, jen málokdy varují odborníci před jeho posunem na pevniny.

„Nad Atlantikem se formuje bombogeneze – rapidní nebo též explozivní cyklogeneze, tedy extrémně rychlý pokles tlaku vzduchu v tlakové níži (za 24 hodin nejméně o 24 hPa),“ vysvětluje česká meteoroložka Dagmar Honsová pro TN.cz. Dodala, že jde o jev, který se v přírodě vyskytuje poměrně často.

„Nad severním Atlantikem se s explozivní cyklogenezí setkáme několikrát do roka, a to zejména v zimním půlroce v oblasti teplého Golfského proudu,“ vysvětlila. Tentokrát se ale vlivem proudění vzduchu dostane bouře do oblastí, kde může napáchat velké škody.

U nás se větru obávat nemusíme

Se silnými vlnami se tentokrát bude podle slov meteorologů potýkat jih Grónska, jihozápad Islandu, Faerské ostrovy a Biskajský záliv. Odborníci proto varují, aby právě v těchto oblastech došlo k potřebným opatřením a případní přítomní s událostí počítali.

V České republice se prozatím podle všeho žádných zvýšených povětrnostních podmínek obávat nemusíme. V únoru 2020 přinesla bouře Victorie do Česka větrné počasí. Tentokrát počasí u nás ale neovlivní, dodala Honsová s tím, že tyto jevy často mívají vliv i na vzdálené oblasti, letos tomu tak ale nebude.

Případné výstrahy před zvýšeným větrem nebo sněhovými bouřemi meteorologové včas zveřejňují ve všech zemích, někdy ovšem ani výstrahy nedokáží zabránit ztrátám na životech a právě bombogeneze bývá jedním z nejkrutějších zimních jevů vůbec.

Zdroj: Severe Weather Europe, ČT24, TN.cz,

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články