Počasí v roce 2021 bylo plné extrémů. Léto bylo historicky nejteplejší

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
horke leto
Zdroj: Shutterstock

Nová zpráva evropské služby Copernicus, která jako jedna z mnoha monitoruje stav klimatu, uvádí, že loňské léto bylo v Evropě nejteplejší od začátku měření. Teploty byly o jeden stupeň Celsia vyšší, než je průměr.

Copernicus je program pro dálkový průzkum Země koordinovaný a řízený Evropskou unií. Zaměřuje se na pozorování atmosféry, pevniny, moří a klimatu a používá zejména satelitní měření (v současnosti převážně družice z rodiny Sentinel).

„Rok 2021 byl rokem extrémů, včetně nejteplejšího léta v Evropě, vln veder ve Středomoří, záplav a větrného sucha v západní Evropě,“ uvedl ke zprávě ředitel služby Copernicus Carlo Buontempo. Extrémní počasí je právě jedním z hlavních projevů celkového oteplování atmosféry.

Ačkoli se zdá, že loňský rok byl spíše chladnější, co se teplot týče, a ani se neřadil mezi rekordně teplé roky ani pro Evropu, ani pro zeměkouli, evropský kontinent se od předindustriálního období oteplil přibližně o dva stupně Celsia a zeměkoule o 1,1 až 1,2 stupně Celsia.

Celosvětově byl rok 2021 jedním z nejteplejších nejméně od roku 1850, jak uvádí studie.

Důsledky mohou být katastrofální

„Tyto události nám důrazně připomínají, že musíme změnit naše způsoby, rozhodně a účinně vykročit k udržitelné společnosti a pracovat na omezení uhlíkových emisí,“ prohlásil ředitel služby Copernicus pro klimatické změny Carlo Buontempo.

„Vědci z IPCC (Mezivládního panelu OSN pro změny klimatu) varovali, že nám dochází čas na omezení globálního oteplování na 1,5 stupně Celsia. Tato zpráva zdůrazňuje naléhavou nutnost jednat, protože v Evropě již dochází k extrémním jevům souvisejícím s klimatem,“ uvedl Mauro Facchini, šéf oddělení pozorování Země v agentuře obranného průmyslu a vesmíru Evropské komise.

„Hodnota 1,5 stupně je totiž mezinárodně uznávána jako hranice, ze které už bude jen velmi obtížné oteplování zvrátit,“ doplňuje pro Přehledně24 Michal Kozubek z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR.

Je důsledkem změny klimatu i tornádo na Moravě?

K celkovému oteplení přispěly podle zprávy třeba i vlny veder ve Středomoří, kde byla naměřena vůbec nejvyšší teplota v evropské historii, a to 48,8 stupně Celsia na Sicílii.

Loni jsme však nejen v Evropě zaznamenaly další extrémní jevy. Vzpomeňme třeba na rozsáhlé povodně v Německu, Belgii a Nizozemsku. Extrémním a překvapivým jevem bylo i červnové tornádo na jižní Moravě.

Podle Kozubka z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR je však souvislost tornáda s oteplováním velice sporná ve srovnání s povodněmi v zahraničí, jak uvedl pro Přehledně24.

Zdroje: Copernicus, ČT24, Blesk, Novinky, Přehledně24

Autor: Evženie Novotná



Související články