V posledních měsících zaznamenaly Itálie a Španělsko nízké srážky, které mohou mimo jiné za to, že je v Alpách o 70 % méně sněhu, než je pro toto období typické. Srážky ve Španělsku byly o třetinu nižší.
„Hlavním problémem je, že zimní měsíce (až 75 % ročního úhrnu srážek) jsou právě ty, které mají přinášet zásoby vody pro zbytek roku, především letní měsíce, kdy je v těchto oblastech tradičně velmi sucho,“ upozorňuje pro Přehledně24 Michal Kozubek z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR.
Dlouhodobý průměr je tak narušený, rozsáhlé sucho může být pro tyto země obrovským problémem. Na severu Itálie nepršelo vydatně od poloviny prosince. Podle informací, které poskytl deník EL País, průtok řeky Pád je stejný jako v srpnu, kdy jsou největší vedra.
Poslední tři měsíce patří ve Španělsku mezi nejsušší
Ve srovnání s dlouhodobým průměrem v období 1981 až 2010, což je standardní třicetileté období pro klimatologické porovnání, spadlo ve Španělsku o 36 % méně srážek, než je obvyklé v měsících říjen až leden. Vodní nádrže pak mají o mnoho méně vody, a také výhled na počasí na další týdny nevypadá zrovna příznivě. „Musíme dodat, že neurčitost výstupů těchto modelů je pro předpověď na několik týdnů mnohem horší než na kratší období několik dní,“ říká Kozubek.
Podle modelů, které ukázali meteorologové, je více než padesátiprocentní pravděpodobnost, že srážky nebudou vydatné ani v následujících měsících. Už v minulých letech Španělsko bojovalo se suchem, kdy v letních měsících některé vodní zdroje dokonce vyschly a hasiči museli bojovat s rozsáhlými požáry. Stejného scénáře se obyvatelé obávají i nyní.
„Pokud většina srážek nespadne během těchto sedmi měsíců, tak je pak těžké dohnat deficit,“ řekl dle deníku El País mluvčí meteorologické služby. Až 75 % ročních srážek přitom připadá na období od října do dubna. Nyní je jasné, že počasí to v tomto ohledu nedožene.
Také sever Itálie bojuje se suchem. Silnější srážky tu neviděli od poloviny prosince, podle tamější správy povodí je pokles o zhruba 30 %. Odborníci jsou ale znepokojení také tím, že země mají velmi nízké zásoby vody, což dle Kozubka přímo souvisí s nedostatkem sněhu v Alpách, které jsou přirozeným a hlavním zdrojem vody pro povrchové i podzemní vody.
Voda chybí v přehradách, lidé mají šetřit
Podle odhadů jsou zásoby nejen v přehradách, ale také jiných nádržích až o 80 % vyšší, než je dlouhodobý průměr. Kvůli teplému počasí ale chybí také sníh na horách. Podle meteorologů je přírodní sněhová pokrývka v italské části Alp až o 70 % nižší.
Jedná se o srovnání s průměrem v letech 2006 až 2020l což je sice kratší období, než je obvyklé, ale vzhledem k tomu, že úbytek je takto velký, je de odborníka varování na místě.
Obavy z nedostatku vody mají především zemědělci. „Nevíme, zda se nám podaří zasadit na jaře kukuřici,“ mluví za všechny Joan Planas, který má rodinný podnik v obci Peralada.
Sucho ale sužuje také ostatní oblasti nejen Španělska. V povodí Pádu chybí voda pro třetinu zemědělské půdy. Ohrožená je tak potravinářská výroba. Radnice v nejvíce ohrožených obcích tak vyzývají obyvatele, aby vodou šetřili.
Zdroj: Přehledně24, El País
Autor: Raina Tomanová