Z Národního parku České Švýcarsko přicházejí optimistické zprávy. Během neděle hasiči nezaznamenali žádný otevřený oheň. Stále však musí hlídat a hasit doutnající ohniska v nepřístupných terénech.
U požáru aktuálně zasahuje přibližně tisíc hasičů z celé republiky a dle mluvčího hasičů Martina Kavky by k úplnému uhašení mělo dojít do konce příštího týdne.
Plocha požáru se zmenšuje
„Evidujeme jen lokální ohniska, na větší ploše již nehoří,“ uvedl pro média Kavka s tím, že největší problémy mají aktuálně hasiči na návětrných stranách skal nad Hřenskem.
Aby se zabránilo případnému šíření ohně, byl mezi Mezní loukou a hranicí s Německem vytvořen obranný průsek. Ten bude zároveň sloužit i k vedení vody či k dopravě hasičů k ohniskům.
Hasiči začnou předávat uhašená místa správě národního parku v průběhu týdne. Kavka však upozornil, že uhašená místa nejsou bezpečná, a rozhodně tak jejich předání neznamená, že do nich může veřejnost.
„Například v soutěskách jsou popadané stromy a jsou částečně požárem poškozené,“ dodal k situaci s tím, že do Mezné a Hřenska se budou moci lidé vrátit až po úplném ukončení zásahu.
Hasiči budou hledat skrytá ohniska
Nyní se hasiči zaměří na hledání skrytých ohnisek a jejich hašení. Nejkritičtějším místem jsou skály v západní části nad Hřenskem, kde se v puklinách nacházejí doutnající ohniska.
„Všechny síly nyní směřujeme do oblasti nepřístupných míst v okolí Pravčické brány a západní části skal nad Hřenskem. Tady od Labe ve skalních štěrbinách a podrostu stále evidujeme skrytá ohniska.“
Tato ohniska tak aktuálně hasí letouny Canadair a vrtulníky. „Díky italským strojům se nám daří velmi účinně hasit ta skrytá ohniska v nepřístupném terénu, kde byly největší problémy,“ sdělil podle iDNES mluvčí již před víkendem.
Letouny Canadair se však musí již vrátit zpět do Itálie. „Italská strana si je vyžádala zpět,“ dodal bez bližších podrobností. Jejich výraznou pomoc však v rozhovoru pro Novinky ocenil šéf hasičů Vladimír Vlček. „Jejich efektivita je úžasná, protože jestliže tady shodí v tom vláčku, protože létají spolu, každý 6000 litrů vody, tak to prostě musí být poznat,“ uvedl.
Oheň nepoškodil stavby v Edmundově soutěsce
Nejzajímavějšími částmi parku jsou soutěsky v údolí řeky Kamenice, a ačkoliv zde byl požár obrovský, zůstaly zde budovy zachovány.
Historická restaurace v Edmundově soutěsce zůstala bez poškození a oheň ušetřil i kiosek Karla Macka.
„To, že kiosek stojí, jsem se dozvěděl od hasičů, kteří se pohybovali na skalách nad soutěskou. Poslali mi snímek nezasažené střechy. Bylo to právě v době, kdy shořely domy v Mezné a kdy jsme si mysleli, že shořelo i vše ostatní,“ řekl Macek, který se na místě už byl podle iDNES i podívat.
Zdroj: Česká televize, iDNES, Novinky
Autor: Soňa Jiroutová