Na obnově Ukrajiny by se dle Fialy měly podílet české firmy. Vidí v tom příležitost

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
petr fiala
Zdroj: Profimedia

Před odletem na konferenci ve švýcarském Luganu premiér Petr Fiala nastínil své představy o jednání, na kterém se bude řešit rekonstrukce válkou poničené Ukrajiny. Chce se prý zasadit o to, aby se české firmy na poválečné obnově podílely.

Setkání v Luganu se koná dva dny a budou zde jednat především evropští lídři. Na konferenci nechybí také zástupci Evropské komise, OSN a OECD.

Fiala v obnově vidí příležitost

Dle Fialy je důležité, aby se Česká republika na obnově Ukrajiny podílela. „Musíme se již připravovat na poválečnou obnovu,“ uvedl před odletem.

„Bude to i příležitost pro české firmy i další subjekty. Budeme dělat všechno pro to, aby české firmy byly do toho zapojeny,“ vysvětlil Fiala svůj záměr.

„Až skončí válka, musíme být připraveni, abychom mohli začít pomáhat,“ dodal a upozornil, že se budou muset do obnovy zapojit všichni, zejména pak velcí světoví hráči.

Česká republika již nyní Ukrajině velmi pomáhá, a to zejména humanitárně, ale i vojenským vybavením. Také poskytuje azyl statisícům uprchlíků z Ukrajiny.

Právě nadstandardní pomoc Ukrajině je v poslední době zdrojem nespokojenosti mnoha občanů České republiky, kteří mají finanční problémy.

„Já naprosto chápu, že je třeba Ukrajině pomáhat a je mi všech těch lidí a celé země moc líto. Ale zároveň by si premiér měl uvědomit, ke které zemi patří a pro kterou byl zvolený. A nemyslím si to jen já, ale i mí přátelé,“ uvedla pro Přehledně24 paní Alena z Plzně.

Hledají se zdroje financování

Dle šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové bude třeba vytvořit platformu pro zprostředkování financí, která by pomáhala finance shromažďovat a následně distribuovat.

„Výzvy jsou obrovské, o tom není pochyb, ale nejsou nepřekonatelné,“ uvedla Leyenová.

Na obnovu země bude dle ukrajinského premiéra Denyse Šmyhala potřeba okolo 750 miliard dolarů, tedy přibližně 17,8 bilionu korun.

„Pan premiér Šmyhal a další přišli s obrysy nějakého základního půdorysu, na kterém by se to mělo všechno rozvíjet… A teď se budou připravovat pracovní skupiny a bude se už v konkrétních rovinách ta spolupráce připravovat,“ řekl po společném jednání se Šmyhalou Fiala.

Jednou z možností, jak získat peníze pro obnovu Ukrajiny, je využití zabaveného ruského majetku.

„Hledá se právně čisté řešení, politická vůle tady je. Já bych to velmi podporovala, ale musíme najít řešení v souladu s mezinárodními právními závazky,“ uvedla česká europoslankyně Dita Charanzová.

Zdroj: Novinky, Česká televize, Twitter, Přehledně24

Autor: Soňa Jiroutová



Související články