Aristokratka s rodinou zosnovala vražedný plán, nakonec jí sťali hlavu. Na místě činu se dodnes dějí divné věci

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
beatrice cenci
Zdroj: Julia Margaret Cameron, Public domain, via Wikimedia Commons

Beatrice Cenci byla mladá dívka, která zemřela ve svých dvaadvaceti letech v roce 1599. Její příběh se stal symbolem boje proti aristokracii a proti nespravedlivým úřadům té doby. Ona netoužila po ničem jiném, než po šťastném životě. V tom jí ale už odmalička bránil jeden člověk. A tím byl její vlastní otec.

Count Francesco Cenci se svou manželkou byli bohatými aristokraty, kteří vlastnili mnoho pozemků, a dokonce na jednom z nich i hrad.

Když bylo jejich dceři Beatrice sedm let, matka zemřela. Už tou dobou ale bylo jasné, že s otcem to dívka nikdy nebude mít snadné.

Jí i její matku bil a někteří historici se domnívají, že i to mělo na smrt jeho ženy vliv. Později se do rodiny přistěhovala Cenciho nová žena.

Obvykle to bývá tak, že se dcery s macechami příliš nemusí, v tomto případě se ale stal opak. Díky tomu, že obě ženy opět násilník bil, spojily se proti němu.

Nahlásila ho úřadům

To, co se dělo v rodině, bylo nakonec nahlášeno příslušným úřadům. Cenci byl po přezkoumání celé situace poslán do vězení, jenomže díky svým známostem se z něj brzy dostal a nikdo další už si netroufl proti němu říci ani slovo. Když se navíc dozvěděl, že ho nahlásila Beatrice, zavřel ji i její sestru na samotku na hrad.

Právě tady začala dívka přemýšlet o tom, jak se otce zbavit. Jelikož úřady jakoukoli pomoc odmítly a zdálo se, že se spravedlnosti rodina nedočká, rozhodla se vzít vše do vlastních rukou. A její nevlastní matka a sourozenci nakonec souhlasili s tím, že do toho jdou.

Zbavili se ho

Dvě sestry, jejich dvanáctiletý bratr, nevlastní matka a dva služební se pokusili násilníka nejprve zdrogovat. Jenomže tento plán jim nevyšel, a tak museli přemýšlet o něčem novém. A jelikož bylo třeba jednat rychle, napadlo je vyhodit ho z okna a předstírat, že se jednalo o nehodu.

Bohužel tomu nikdo nevěřil. Jeden ze sluhů byl mučen tak dlouho, dokud nezemřel. I když neřekl ani slovo, rodina se bála, že by druhý sluha mohl něco prozradit, a proto se ho také násilně zbavila. Tím pádem měli všichni na kontě vraždy hned dvě.

Pravda vyšla najevo

Důkazy nakonec přesto zavedly vyšetřovatele na správnou stopu a rodina byla zajata. Kolem případu se ale začalo dít velké pozdvižení. Lidé totiž věděli, co se ve skutečnosti stalo. Zastávali se obviněných, protože šlo přece jen o obranu, kterou jim zákony nedokázaly dát.

Jenomže úřady se bály, že by nepotrestání tak závažného zločinu mohlo vést ke zvýšení kriminality v zemi. Nakonec byla proto viníkům setnuta hlava. Přežil pouze nejmladší chlapec.

O jednání Beatrice Cenci se ale dodnes hovoří jako o činu, který měl za následek vzbouření se proti aristokracii. Také se říká, že na místě popravy chodí v den před výročím její smrti bezhlavý duch nesoucí její hlavu v podpaží.

Zdroj: britannica.com, througheternity.com

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články