Otázek a případných teorií o vzniku života na Zemi je nespočet. Některé jsou založeny na buněčném životě naší planety, ty odvážnější předpokládají, že sem byl život zanesen z vesmíru pomocí nějakého asteroidu. O novém výzkumu informuje web anomalien.com.
O druhé zmíněné teorii je právě i tento článek. Vědce totiž v posledních letech upoutala především tzv. teorie panspermie. Ta předpokládá, že se k nám život dostal skutečně z vesmíru. Nedávno se o ní psalo i v prestižním zahraničním časopise Progress in Biophysics and Molecular Biology.
Na základě tohoto výzkumu jsou vědci a odborníci přesvědčeni, že před zhruba 540 miliony lety sem na naší planetu byl skutečně zavlečen život vesmírnými troskami asteroidu. „Jedním z druhů, které z toho mohly vzniknout, je druh chobotnice, která zřejmě nepochází ze Země,“ píše web anomalien.com.
Život vznikl ve vesmíru
Citace z článku zní: „Velmi pravděpodobný závěr je, že život mohl být na Zemi naočkován životodárnými kometami, jakmile podmínky na Zemi umožnily vzkvétat živým organismům, jako jsou vesmírně rezistentní a vesmírně odolné bakterie, viry, složitější eukaryotické buňky, oplodněná vajíčka a semena.“
Podle zahraničních médií se jedná o jednu z více uvěřitelných teorií o evoluci života na naší planetě. „Autoři uvádějí, že oplodněná vajíčka chobotnice z jiného hvězdného systému nebo galaxie mohla cestovat na Zemi na ledové kometě a narazila do oceánu,“ tvrdí web.
Spekulace o tom, že jsou chobotnice z jiného vesmíru, se snaží odborníci podložit především tím, že chobotnice jako jediné mají jeden hlavní mozek, ale každé chapadlo má svůj další vlastní mozek. Předpokládají tedy, že takto extrémně vyspělé stvoření nemohlo vzniknout buněčným křížením na naší planetě.
Mají několik mozků
Chobotnice jsou skutečně inteligentní. Testy a experimenty odhalily, že chobotnice umějí přemýšlet, mají dobrou paměť a umějí se pohybovat i po bludišti a najít cestu ven. Nejzajímavější ale je, jak používají svá chapadla. „Chobotnice jsou jedny z mála bezobratlých, kteří používají nástroje. Mohou je držet v ramenech a používat je,“ píše anomalien.com.
Možná některé chobotnice mají i šestý smysl a umějí předpovídat budoucnost, nebo jen zkrátka vědí, co se stane. „V letech 2008 až 2010 byla chobotnice jménem Paul pravidelně žádána, aby vybrala vítěze her FIFA. Ze 14 předpovědí měl Paul pravdu 12krát, což byla míra přesnosti 85,7 %,“ píší zahraniční média.
Pochopitelně tato teorie o panspermii má i mnoho odpůrců, kteří se neustále snaží ji vyvracet. Na druhou stranu nikdo s jistotou dodnes nemůže říct, jak přesně samotný život na naší planetě vznikl, a proto je toto téma neustále jedním z těch nejožehavějších témat vůbec.
Autor: Ivan Glaser