Alžběta II. je už 70 let na britském trůnu. Slavit se ale bude jen někde

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Alzbeta II.
Zdroj: Cubankite / Shutterstock

Ve Velké Británii právě začínají obrovské oslavy. Panovnice země, královna Alžběta II., slaví neuvěřitelné platinové jubileum. To znamená, že od jejího nástupu na trůn uplynulo rovných sedmdesát let. Ne ovšem všechny země, ve kterých je královna hlavou státu, se chystají slavit.

Elizabeth Alexandra Mary usedla na britský královský trůn 6. února 1952, kdy zemřel její otec Jiří VI. Bylo jí pouhých 25 let. Její korunovace proběhla 2. června ve Westminsterském opatství. Byla to velkolepá událost, kterou tehdy dokonce vysílala televize.

V poslední době měla problémy se zdravím

Královna během svého působení poznala čtrnáct britských premiérů. „Sama si je přitom plně vědoma toho, kde jsou hranice jejího angažmá v politice. Myslím, že jakýkoliv její nástupce to bude mít hodně těžké,“ myslí si podle iRozhlasu královský fotograf Arthur Edwards.

Alžbětu II. však v poslední době trápily potíže se zdravím, které utrpěla po prodělání onemocnění covid-19. Nyní už se ale panovnice stále více objevuje ve společnosti, zdravotně je tak na tom zřejmě lépe. Oslavy si tak snad co nejvíce užije.

Program bude od čtvrtka do neděle

Slavit se začne ve čtvrtek akcí zvanou Trooping the Colour. V rámci ní proběhne vojenská přehlídka. Jejím vrcholem bude tradiční přelet strojů britského královského letectva nad Buckinghamským palácem. Královská rodina bude tento akt sledovat ze známého balkónu.

Další den je na programu bohoslužba v katedrále sv. Pavla. V sobotu se pak bude konat velký koncert. Podle deníku People by na něm měla vystoupit například kapela Queen s Adamem Lambertem, zpěvačka Diana Ross či skupina Duran Duran.

Očekává se, že vystoupí i „nepěvečtí“ hosté, například fotbalista David Beckham, tenistka Emma Raducanu či přírodovědec Sir David Attenborough.

Na neděli se pak chystají pouliční oslavy po celé zemi. Ty jsou ve Velké Británii tradičním způsobem oslav. Konaly se například i při korunovaci královnina předchůdce Jiřího VI.

Karibské země se přidat nehodlají

Zatímco Spojené království se na oslavy těší, mnohem rezervovaněji se k výročí staví země Commonwealthu. Se svými koloniemi má královna potíže už delší dobu. V loňském roce společenství opustil Barbados a další karibské země oznámily, že ho hodlají následovat.

Jak uvádí ČTK s odkazem na agenturu ATP, ředitelka institutu pro studium společenství na londýnské univerzitě Sue Onslowová je přesvědčená, že: „Královna Alžběta je neviditelným ‚lepidlem‘, které drží společenství pohromadě.“

Přesto řada obyvatel těchto bývalých kolonií bere podřízenost královně jako stále větší přežitek a symbol zastaralého myšlení. Co se stane, až na trůn nastoupí princ Charles, lze tak velmi těžce odhadnout.

Zdroj: People, ČTK, iRozhlas

Autor: Markéta Mladá



Související články