Bývalý japonský premiér Šinzó Abe se stal obětí jednačtyřicetiletého muže, který ho postřelil během mítinku k sobotním volbám do horní komory parlamentu. O několik hodin později média potvrdila informaci, že politik na následky zranění zemřel.
Už po atentátu nejevil žádné známky života, byl převezen do nemocnice, ale jeho stav zůstával nadále vážný, uvedla agentura Reuters. Abe byl střelen v 11:30 místního času přímo během projevu. Podle všeho se střílelo z upravené brokovnice. Zasažen byl do krku a do hrudníku.
Záběry ukazují, jak na tom byl Abe špatně
Zranění utrpěl na pravé straně krku a také na levé straně hrudníku. Podle reportéra televize NHK byly na místě slyšet dvě rány, a po nich Abe zkolaboval. Na záběrech agentury Kjódó bylo vidět, jak Abe leží na zemi a je celý zkrvavený.
Jeden muž seděl u Abeho a dělal mu masáž srdce. Abe byl při vědomí, ale poté omdlel a v bezvědomí byl převezený do nemocnice, kde ležel ve vážném stavu a později zemřel. „Podle místní hasičské stanice se zdá, že bývalý premiér Abe je ve stavu zástavy srdce a dýchání,“ uvedla NHK.
Premiér země Fumio Kišida potvrdil, že Abe byl ve velmi kritickém stavu. Podle agentury AFP ale média od počátku užívala obraty, které se používají v případě, než lékaři oficiálně uvedou, že je člověk mrtvý. Zadržen byl pak Tecuja Jamagami, který je z atentátu podezřelý.
Útočník si zbraň vyrobil sám
Zbraň si měl útočník vyrobit sám, uvedl iDNES. Agentura Reuters pak popsala, že se jedná o bývalého člena námořních obranných sil, zbraň byla zajištěna přímo na místě činu. Útočník sdělil, že byl s Abem nespokojený, proto se ho pokusil zabít.
V televizi diváci mohli vidět záběry, na kterých je kolabující expremiér. Běží k němu členové záchranné služby a jeden muž se ho snaží oživovat. Podle agentury AP prodělal zástavu srdce a byl do nemocnice převezen vrtulníkem.
Šinzó Abe byl japonský politik a bývalý premiér. 67letý Abe se narodil do politické rodiny, a jeho ambice proto byly stejné. Poprvé byl zvolen předsedou vlády v roce 2006, následně ale rezignoval. Do funkce se vrátil v roce 2012. V roce 2020 měl zdravotní problémy, takže musel na funkci rezignovat. Je však dosud nejdéle sloužícím japonským premiérem.
Zdroj: Reuters, iDNES, AP, ČTK
Autor: Raina Tomanová