Bělorusko čeká na změnu i půl roku od údajně zfalšovaných prezidentských voleb. Demonstrace pokračují

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
lukasenko
Zdroj: Asatur Yesayants / Shutterstock.com

Alexandr Lukašenko, samozvaný vítěz voleb, které se v Bělorusku odehrály před šesti měsíci, zůstává v čele země i přes výhrady opozice a Evropské unie a časté, i když slábnoucí protesty. Je tedy otázkou, zda by nemohly v zemi zesílit demonstrace.

Období po vyhlášení vítěze vzešlého z prezidentských voleb v Bělorusku přineslo nejen nevoli všech, kteří považovali úspěch již pošesté zvoleného prezidenta Lukašenka za podvrh, ale také masivní a násilné potlačení demonstrací režimem.

Svjatlana Cichanouská, opoziční kandidátka na prezidentku, byla po údajné prohře ve volbách donucena opustit zemi a odjet do Litvy.

Demonstrace pokračují, ztratily však sílu

Masivní demonstrace vyvolané frustrací obyvatel toužících po demokratických volbách a odstoupení Lukašenka, hrozba celonárodní stávkou ani rozhořčení mnoha zemí nevyvolalo jinou reakci než násilné potlačení. Po půl roce od největších protestů sice demonstranti nezmizeli, ale výrazně jich ubylo.

Země se tak dostala do nepříjemného bezčasí: Lukašenkova vláda ví, že nemá podporu svých obyvatel, ale nehodlá se vzdát, slábnoucí opozice zase nedokáže prosadit svoje požadavky.

Předpokládá se, že s příchodem teplých měsíců se počty demonstrantů opět navýší, ale vzhledem k Putinově podpoře Lukašenkova mandátu je naděje na změnu poměrně malá.

Situace v zemi se nemění, neustoupí režim ani opozice

„Vzhledem k tomu, jak byly protesty na začátku masové, se očekávalo trochu víc. Už relativně brzo ale bylo vidět, že se režim nijak výrazněji nedrolí, situace tedy dospěla do jakéhosi patu, který pokračuje dodnes. Protesty sice v menší míře pokračují, nejsou ale tak masové, přesto je režim není schopný zcela udusit. Zároveň ale nejsou tak silné, aby režim padl,“ popisuje situaci v Bělorusku odborník Asociace pro mezinárodní otázky Michal Lebduška.

Lukašenko neví, jak si s odporem veřejnosti poradit, nehodlá jí ale vyjít vstříc. Přislíbil vytvoření nové ústavy, která má být schválena v referendu, podle pozorovatelů jde ale jen o zdržovací manévr.

Evropská unie pokračuje v sankcích namířených proti autoritářskému režimu, v polovině ledna navíc Mezinárodní hokejová federace (IIHF) rozhodla, že se v Bělorusku neodehraje plánované letošní mistrovství světa v hokeji.

Autor: Aneta Střechová



Související články