Letos je tomu již pět let, co byla v Praze podepsána smlouva Nový START. Pakt mezi Spojenými státy americkými a Ruskem upravoval počty strategických jaderných zbraní. Kreml dal najevo, že by stál o její prodloužení. S tím souhlasí i nový americký prezident Joe Biden. O výsledné podobě smlouvy se momentálně stále jedná.
Už 5. února vyprší platnost smlouvy mezi USA a Ruskem o omezení počtu jaderných hlavic. Dohoda nazvaná Nový START byla podepsána v roce 2010 v Praze.
Trump a Putin se na prodloužení nedohodli
Prodloužení smlouvy řešila již vláda Donalda Trumpa. Ta ale tehdy odmítla návrh Ruska, který měl prodloužit smlouvu ve nezměněné podobě.
Trumpova administrativa nakonec předložila řadu nových požadavků oproti smlouvě z roku 2010. Ty zase nechtělo akceptovat Rusko a z dohody nakonec sešlo.
Často se také uvádí, že k prodloužení smlouvy Nový START nedošlo, neboť se měly Spojené státy a jejich zmocněnec pro jadernou problematiku snažit přesvědčit Čínu, aby se i ona k dohodě připojila. To se však zatím nepodařilo.
Nově nastupující americký prezident Joe Biden se vyslovil v tom smyslu, že by dohodu rád opět prodloužil. Podle mluvčí Bílého domu Jen Psakiové je prodloužení této dohody více nutné než kdy jindy.
„Prezident (Biden) dlouho jasně říkal, že dohoda Nový START je v zájmu národní bezpečnosti Spojených států. A toto prodloužení má ještě větší smysl v době, kdy jsou vztahy s Ruskem tak nepřátelské, jako jsou nyní,“ uvedla ve čtvrtek.
S tímto souhlasí i Moskva. „Můžeme jedině uvítat politickou vůli tento dokument prodloužit,“ řekl mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov podle agentury AFP.
Zaleží ale samozřejmě na tom, jak bude výsledná smlouva vypadat.
Prodloužit o pět let, nebo méně?
Momentálně se uvažuje nad opětovným prodloužením o pět let. Ale z okolí Bílého domu se již nyní ozývají hlasy, které by byly raději, pokud by smlouva byla na kratší dobu, rok či dva. Aby mělo USA širší prostor při případném politickém manévrování.
Autor: Markéta Krejčí