Prezident USA Joe Biden vydal v pondělí oficiální prohlášení, kterým vyhlásil „den památky“ u příležitosti stého výročí masakru v Tulse. Vyzval Američany, aby uvažovali o hlubokých kořenech rasového teroru v americkém národě. Píše o tom People.com
Stejně tak je Biden vyzval, aby společnými silami pomohli bojovat proti systémovému rasismu, který stále ve Spojených státech přetrvává.
Zmasakrovaná byla bohatá černošská čtvrť
K masakru v Tulse došlo 31. května a 1. června roku 1921. Agresivní dav rasistických bělochů zaútočil na obyvatele černé pleti ve čtvrti Greenwood v Oklahomě. Ta byla považovaná za velice bohatou, tato oblast je také známá jako „Black Wall Street.“
Podle Bílého domu byla většina obyvatel Greenwoodu takzvanými „černými vlastníky půdy“, kterým se podařilo po občanské válce uprchnout rozšířenému rasovému násilí.
Několik let po skončení občanské války se okres stal známým jako místo, kde černošští Američané byli schopni začít znovu žít plnohodnotný život a stát se součástí americké ekonomiky. A to i přes stále pokračující rasismus.
Událost si vyžádala až tři sta obětí
Tato jejich šance na nový a klidný život v míru skončila právě během tohoto masakru, kdy bylo vypáleno třicet pět městských bloků a došlo asi k třem stům úmrtí.
V oficiálním prohlášení Bílého domu stálo, že téměř 10 000 lidí zůstalo po tomto incidentu bez domova.
V Kongresu vypovídali přeživší
Minulý týden tři z posledních přeživších masakru svědčili v Kongresu, aby prosadili spravedlnost. Mezi nimi byl i tehdy sedmiletý Fletcher, kterému je dnes sto sedm let.
„Stále vidím zastřelené černé muže, černá těla ležící mrtvá všude na ulici. Stále cítím kouř a vidím oheň. Stále vidím hořet černošské podniky. Stále slyším létání letadel nad hlavou a stále slyším výkřiky. Masakr jsem prožíval znovu a znovu každý den. Naše země na tuto událost zapomenout může, já nikoliv.“
Autor: Julie Bordášová