Big Ben se na Den příměří znovu rozezněl. Rekonstrukce jedné z dominant Londýna je u konce

od Lenka Komárková
2 minuty čtení
profimedia
Zdroj: Profimedia

Slavné londýnské hodiny se po dlouhých opravách znovu rozezněly v Den válečných veteránů neboli v Den příměří 11. listopadu v 11 hodin dopoledne. Zvon Alžbětinské věže jedenácti údery započal dvouminutové ticho za zesnulé. Hodiny se vrací ke svému účelu po pěti letech odmlky. Oznamují jak každou hodinu, tak také každých uplynulých 15 minut.

Když v roce 1859 začal viktoriánský strojek ve věži tikat, jednalo se o největší a nejpřesnější čtyřstranně bijící hodiny na světě. V roce 2017 londýnské hodiny ztichly, aby se podrobily opravě v projektu za 95 milionů dolarů, uvedl Washington Post.

Pětiletá oprava, která stála 95 milionů dolarů

Oprava původně měla trvat čtyři roky, ale o rok se protáhla. Renovací prošel jak samotný zvon, tak všechny části hodin, včetně ciferníků a mechanických strojů, uvedl web ČT24.

Washington Post uvádí, že byla tato oprava nejambicióznějším renovačním projektem, jaký kdy byl v budově parlamentu realizován. Alžbětinská věž i ciferník hodin byly po dobu opravy zahaleny v lešení. Zvony ztichly a rozezněly se od té doby pouze u příležitosti brexitu a během pohřbu královny Alžběty II.

Web britského parlamentu oznámil, že práce v exteriéru jsou nyní dokončeny a většina prací uvnitř věže se blíží ke konci. Takzvané Ayrtonovo světlo bylo nyní znovu zapojeno a svítí, kdykoli se v domě koná zasedání. Brzy budou aktivovány přívody elektrické energie a dokončeny protipožární práce.

Největší oprava v posledních 160 letech historie věže

Hodinář Ian Westworth v rozhovoru pro BBC o znovuzprovoznění ikonických zvonů uvedl: „Lidé sem jezdí ze všech koutů světa, aby viděli a slyšeli ikonické hodiny Big Ben, bylo to dlouhých pět let, ale nyní jsou hodiny v plné funkci zpět.“

Westworth dále o opravách zmínil, že změna se týká především zvuku zvonů. „Víme, jakou rychlostí zvony zvonily a jaký měly zvuk. Při opravách jsme se soustředili především na to, aby zněly tak, jako když byly původně namontovány.“

Washington Post také o opravách zmínil, že mechanismus, který váží více než 11 000 kilogramů, byl demontován a převezen do hodinářské firmy Cumbria Clock Company, v anglickém Lake District. Bylo zde vyčištěno a opraveno více než 1000 jednotlivých dílů.

Předseda Dolní sněmovny sir Lindsay Hoyle uvedl, že hodiny budou poprvé po pěti letech fungovat s dokončeným původním viktoriánským mechanismem, jedná se tedy o významný okamžik v historii věže. Bude to také poprvé, co se hodiny vrátí na GMT od jejich instalace ve věži na začátku tohoto roku, uvedl web The Guardian.

Web britského parlamentu dále připomíná, že hlavní dodavatel zůstane na staveništi do prosince 2022, aby zajistil, že práce budou dokončeny podle určeného standardu, a poté předá znovuzrozený Big Ben týmům zajišťujícím nabídku pro návštěvníky. Možnost návštěvy je pro veřejnost předpokládaná od roku 2023.

Zdroj: BBC, UK Parliament, Washington Post, The Guardian, ČT24, Facebook

Autor: Lenka Komárková



Související články