Tlak na britského premiéra Borise Johnsona je v posledních měsících obrovský. Po dlouhé době si vybral svou daň. Ačkoli premiérem Johnson zůstane i nadále a bude ve funkci pokračovat až do podzimu, ve čtvrtek oznámil rezignaci na šéfa Konzervativní strany.
„Je zřejmé, že je to přáním Konzervativní strany,“ řekl ke své rezignaci Johnson. Zároveň dodal, že se nerad vzdává nejlepší práce na světě.
V létě se uskuteční souboj o nového lídra konzervativců, o novém premiérovi se rozhodne o několik měsíců později. Těsně před oznámením Johnsona o jeho rezignaci oznámila svůj konec ve funkci také ministryně školství Michelle Donelanová, kterou jmenoval do funkce teprve v úterý.
V současné době jsou největšími kandidáty na šéfa konzervativců generální prokurátorka Suella Bravermanová či nový ministr zdravotnictví Steve Barclay. O rezignaci Johnsona se hovoří již několik měsíců v souvislosti s jeho aférou okolo koronavirových večírků.
K rezignaci ho vyzval nejeden politik
Boris Johnson kvůli své účasti na zakázaných večírcích ztratil podporu svých voličů. I kvůli tomu jeho Konzervativní strana v komunálních volbách v Londýně přišla o 481 křesel. V souvislosti s tím se řada konzervativců vyjádřila k jeho osobě velmi nelibě.
Johnson dokonce čelil i hlasování o nedůvěře, to nicméně ustál. I tak ho k rezignaci vyzvala celá řada politiků. Objevili se mezi nimi podle BBC i nově jmenovaný ministr financí Nadhim Zahawi a ministr obrany Ben Wallace. Ve čtvrtek se k rezignaci přidal i ministr pro záležitosti Severního Irska Brandon Lewis.
„Slušná a odpovědná vláda se opírá o čestnost, poctivost a vzájemný respekt – je pro mě záležitostí hluboké osobní lítosti, že musím opustit vládu, protože už nevěřím, že se tyto hodnoty dodržují,“ uvedl v rezignačním dopise Lewis.
Ve špatnou chvíli
„Nemělo by být zapotřebí, aby rezignovaly desítky kolegů, ale pro naši zemi a důvěru v naši demokracii musíme mít změnu ve vedení,“ uvedl ve svém rezignačním dopise náměstek ministerstva vnitra Damian Hinds, který taktéž opustil svou funkci.
Ten dodal, že je největším problémem, že se vláda mění v době, kdy na Ukrajině zuří válka. Ve světě je třeba najít stabilitu, státy si musejí vzájemně pomáhat a vlády všech zemí by měly pro své občany dělat vše pro to, aby neměla válka vliv na jejich zemi.
Bohužel, ačkoli na toto upozornili v minulosti i někteří odborníci, ve Velké Británii nakonec ke škatulatům ve vládě dochází. Jaký vliv to bude mít na fungování země, to se teprve uvidí, tamní politici nicméně doufají, že obměna všech postů proběhne bez komplikací.
Zdroj: The Guardian, BBC, Česká televize, Seznam zprávy, Novinky, Přehledně24
Autor: Šárka Cvrkalová