Boris Johnson zažívá krušné chvíle. Nejdřív hlasování o nedůvěře, nyní mu odešli dva ministři

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Johnson Boris
Zdroj: Gints Ivuskans/Shutterstock

Britská vláda se otřásá v základech. Nedávno čelila hlasování o nedůvěře, nyní z ní dobrovolně odešli rovnou dva její členové. Jedná se o ministra zdravotnictví Sajida Javida a ministra financí Rishiho Sunaka. Boris Johnson má sice už vybrané náhradníky, pro mnohé to je ovšem důkaz toho, že by jeho vláda měla skončit.

V kůži britského premiéra Borise Johnsona by chtěl být v těchto dnech opravdu jen málokdo. Jeho konzervativní vládu stíhá jeden skandál za druhým.

Dva ministři nejsou spokojeni s prací vlády, tak končí

K tomu poslednímu došlo během tohoto úterý. Dva členové britské vlády se rozhodli podat demisi. Ministr zdravotnictví Sajid Javid informoval o svém úmyslu na svém twitteru.

„Mluvil jsem s předsedou vlády, abych podal demisi jako ministr zdravotnictví a sociální péče. Bylo pro mě obrovskou výsadou sloužit v této roli, ale lituji, že již nemohu s čistým svědomím pokračovat,“ napsal na sociální síti.

Ještě více pak vysvětlil ve svém rezignačním dopise. „Možná jsme (Konzervativní strana) nebyli vždy populární, ale byli jsme kompetentní jednat v národním zájmu. Bohužel za současných okolností veřejnost dochází k závěru, že nyní nejsme ani jedno, ani druhé,“ napsal podle iDNES.

I ministr financí Rishi Sunak oznámil své politické rozhodnutí na twitteru. „Veřejnost právem očekává, že vláda bude vykonávána řádně, kompetentně a seriózně. Uznávám, že toto může být moje poslední ministerská práce, ale věřím, že za tyto standardy stojí za to bojovat, a proto rezignuji,“ napsal v úterý na svůj profil.

Podle opozice by měla padnout celá vláda

Johnson krátce nato přišel se jmény jejich nástupců. Rezort zdravotnictví by měl nyní řídit Steve Barclay a ministerstvo financí pak Nadhim Zahawi.

Opozice to přirozeně vidí jako důvod, proč by měl současný premiér rezignovat. Přímo ho k tomu vyzval šéf liberálních demokratů Ed Davey i jeho protějšek z Labouristické strany Keir Starmer. „Už jste naši skvělou zemi diskreditoval dost dlouho,“ napsal první jmenovaný na svém twitteru.

Covid párty i kontrovezní ministerský úředník

Problémy Borise Johnsona jako premiéra Velké Británie se táhnou už relativně dlouhou dobu. Vše začalo na konci loňského listopadu. Většinu zemí, stejně tak i Británii, svírala přísná proticovidová opatření. Jak se ale později provalilo, premiér v té době pořádal ve svém sídle v Downing Street večírky, kde se setkávaly desítky lidí.

V současné době se řešil skandál, kdy měl premiér jmenovat na důležitou vládní funkci jednoho ze svých bývalých spolustraníků — Christophera Pinchera. Ten byl ale už v té době obviněn z několika sexuálních napadení. Johnson nejprve tvrdil, že o stíhání svého kolegy nevěděl, pak se snažil ostatní přesvědčit, že na to zapomněl.

Nedávné hlasování o nedůvěře vlády ale konzervativci ale ustáli. Podle České televize za premiérem navíc stojí ti nejsilnější ministři, tedy ministr obrany Ben Wallace a ministryně zahraničí Liz Trussová. Už nyní se ale spekuluje o tom, že se z vlády chystají odejít i další ministři.

Zdroj: Twitter, iDNES, České televize, CNN Prima NEWS

Autor: Markéta Mladá



Související články