Británie je podle Sunaka 3 roky od brexitu nezávislou a silnou zemí. Odborníci ani občané s vládou nesouhlasí

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Brexit
Zdroj: Shutterstock

Jsou to již tři roky, co Velká Británie vystoupila z Evropské unie. Podle tamních vládních zástupců byl takzvaný brexit skvělým krokem, který Británie využila ke svému růstu. Z průzkumů veřejnosti se ale zdá, že jsou lidé spíše nespokojeni.

U příležitosti třetího výročí vystoupení Velké Británie z EU se v úterý nechal premiér Rishi Sunak slyšet, že země si vede ekonomicky skvěle a brexit byl rozhodně skvělou volbou. Uvedl, že šlo o příležitost, díky které může být například přepracován režim dotací pro podniky, což země už dlouho potřebuje, píše britský server Standard.

Jenomže ekonomičtí odborníci nemají na celou situaci podobný názor jako vláda. Opakovaně podle webu Independent například upozorňují na ekonomické problémy v zemi, které se od vystoupení z EU zhoršily. Spokojení podle všeho nejsou ani sami občané Británie.

Británie si sama způsobila ekonomickou ránu

Podle bývalé členky Parlamentu Spojeného království Anny Soubry se stal brexit pro Británii velkou ekonomickou ranou. Vystoupení z EU bylo podle ní postaveno na lžích, ve kterých dnes vláda dále pokračuje, ačkoli je jasně vidět, že je to se zemí velmi špatné.

„Přinejmenším bychom se měli připojit k jednotnému trhu a celní unii. Nejlepší ze všeho by ale bylo vrátit se do EU,“ uvedla na svém twitteru. V jejích slovech ji podpořil nejeden britský politik. Stejný názor pak na svém profilu sdílela i britská skupina Simply Red.

Od referenda o vystoupení z EU v roce 2016 se počet lidí, kteří jsou za odchod rádi, snížil o 14 %. Podle průzkumu veřejného mínění společnosti Redfield and Wilton Strategies by v současné době 57 % respondentů hlasovalo pro vstup Spojeného království do EU.

Vláda si tvrdí své

Ačkoli je očividné, že lidé i mnoho odborníků je se současnou situací Británie nespokojeno, autority pokračují ve svých tvrzeních a snaží se brexit předávat lidem jako příležitost země k růstu. Premiér uvedl, že Spojené království si od odchodu z EU sebevědomě razí cestu nezávislého národa, píše Bloomberg.

„Brexit je vážné snížení ekonomické výkonnosti,“ reaguje ale podle Reuters na jeho slova například John Springford, zástupce ředitele společnosti Center for European Reform. Podle analýzy agentury Bloomberg navíc stojí brexit britskou ekonomiku desítky miliard liber ročně.

Zdroj: Independent, Standard, Přehledně24, Twitter, Redfield and Wilton Strategies, Bloomberg, Reuters

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články