Británie se naposledy rozloučila s královnou Alžbětou. Petr Fiala důstojně zastoupil Českou republiku

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
alzbeta II pohreb
Zdroj: Profimedia

V pondělí se Velká Británie za přítomnosti zástupců z řady zemí naposledy rozloučila se zesnulou Alžbětou II., nejdéle vládnoucí panovnicí na trůnu země. Ceremonie trvala celý den, rakev s královnou byla uložena do krypty na hradě Windsor.

Poslední cesta britské královny byla jednou z největších událostí svého druhu v dějinách světa. Pohřeb sledovaly tisíce lidí nejen v ulici, ale také na internetu. V přímém přenosu jej přenášela také britská BBC. U nás dokonce přímý přenos zlomil rekord ve sledovanosti.

Osobně se pak s královnou rozloučila nejen britská královská rodina, ale také zástupci mnoha zemí. Za Českou republiku dorazil na pohřeb premiér Petr Fiala, prezident Miloš Zeman se nemohl pohřbu zúčastnit ze zdravotních důvodů.

Češi děkují Fialovi za reprezentaci

Petr Fiala, který se pohřbu osobně účastnil, napsal krátce po jeho zakončení na twitteru příspěvek, ve kterém shrnul své pocity. Událost označil za velkolepou a důstojnou, podle jeho slov vše značilo, jak důležitou osobností pro Británii Alžběta II. byla.

„Pohřeb královny Alžběty II. ve Westminsterském opatství proběhl ve velmi důstojné atmosféře. Účast státníků z celého světa ukazuje, jak hluboké úctě a vážnosti se královna těšila. Na včerejší recepci jsem také vyjádřil jménem České republiky hlubokou účast králi Karlovi III., se kterým jsem měl příležitost krátce mluvit,“ napsal Fiala.

V komentářích pod příspěvkem mu Češi děkují za důstojnou reprezentaci země na tak velké události a jsou hrdí na to, že se i Česká republika mohla s velkolepou panovnicí tímto způsobem rozloučit. Některé komentáře ale byly spíše sarkastické.

Zasedací pořádek

Někteří lidé si ani v tomto případě do Fialy neváhali také trochu rýpnout. Mnoho lidí se například zajímalo o to, jak byl vytvořen zasedací pořádek a proč seděl Fiala za americkým prezidentem Joem Bidenem a jeho ženou. Mnozí si také nedovedli představit, že by na místě měl být Miloš Zeman.

„Pokud jsem dobře informován, tak to, jak jsme seděli ve Westminsterském opatství, byl výsledek protokolárních a bezpečnostních rozhodnutí. Musím říct, že pro Českou republiku to určitě bylo důstojné místo, u uličky, za americkým prezidentem,“ uvedl Fiala podle České televize.

„Zasedací pořádek nikdy není náhodný. Diplomacie je mimo jiné řečí symbolů a gest. Britové a Američani znají své pappenheimské,“ uvedl pro Seznam Zprávy bývalý velvyslanec v USA a Rusku Petr Kolář.

„Úplně dopředu se usazují členové britské královské rodiny, hned za nimi pak sedí členové z ostatních královských rodin,“ dodal k zasedacímu pořádku politolog a odborník na dění ve Velké Británii z Masarykovy univerzity Marek Bičan.

Zdroj: BBC, Facebook, Twitter, Česká televize, Seznam Zprávy, Novinky, Přehledně24

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články