Britové se rozčilují nad hraniční kontrolou, od brexitu se prý zhoršila

od Lenka Komárková
3 minuty čtení
kolony_aut
Zdroj: Profimedia

Kontroly britských dokumentů na hranicích Evropské unie jsou v po brexitu horší. Britské turisty například překvapují dlouhé kolony a hraniční kontroly při snaze dostat se přes Lamanšský průliv do Calais.

Od chvíle, kdy Velká Británie opustila EU, podléhají Britové na hranicích podrobnějším kontrolám.

Kontroly na hranicích před a po brexitu

Původ problému popsal europoslanec Guy Verhofstadt na svém twitteru: „Před Toryovským brexitem se na auta mávalo a nyní musí mít každý pas razítko. Převzetí kontroly nad hranicemi byla velká lež!“ uvedl.

Web The Connexión uvádí, že fronty byly v létě 2022 zdrojem napětí mezi francouzskou a britskou vládou. Spojené království totiž kritizovalo francouzskou organizaci za problémy na hranicích. Francouzký delegát ministra dopravy Pierre-Henri Dumont na situaci reagoval a na svém twitteru prohlásil, že Francie přece není za brexit zodpovědná.

Podle průzkumu The Guardian si jen 7 % těch, kteří volili brexit, myslí, že britská vláda má situaci v průlivu La Manche pod kontrolou. Výsledky průzkumu byly zveřejněny na začátku listopadu. Vláda nyní čelí krizi v souvislosti se zvládáním uprchlíků překračujících průliv za účelem dostat se do Spojeného království.

Tento problém má velký vliv na názor veřejnosti v celé Británii. The Guardian uvádí, že více než čtyři pětiny (82 %) si myslí, že vláda nemá situaci pod kontrolou, přičemž 88 % voličů konzervativní strany z roku 2019 s tímto názorem souhlasí.

Názor v průzkumu projevilo 2000 lidí mezi druhým a čtvrtým listopadem. Labouristé tak nyní díky problémům na hranicích vedou nad stranou Toryů, uvedl The Guardian.

V posledních týdnech na sociálních sítích Britové vypovídají o tom, jak kontroly při vstupu do prostoru EU probíhají. „Kdo by tušil, že po vystoupení z EU budeme trčet v obrovských pomalých imigračních frontách na letištích EU!? No jasně, každý, kdo má alespoň jednu mozkovou buňku! Na letišti Schiphol trvá déle dostat se přes hraniční kontrolu, než je skutečná doba letu,“ uvádí jeden z cestujících na twitteru.

Adam Drummond, vedoucí politického a sociálního výzkumu společnosti Opinium, pro The Guardian uvedl: „Situace v Lamanšském průlivu Rishi Sunakovi připomněla, že potřebuje řešení v celé řadě politických otázek, nejen pro stabilizaci ekonomiky.“

„Bezkontaktní“ hraniční přechody?

Web Politico v květnu tohoto roku informoval, že Boris Johnson díky brexitu převzal vládu nad britskými hranicemi, jejich střežení poté přenechal EU. Britská vláda tak rozhodla zrušit plánované veterinární a rostlinolékařské kontroly, zato hodlá zavést digitalizaci kontrol pro dovoz z celého světa. Chce tak snížit obtíže obchodníků, uvádí Politico.

V červenci tohoto roku britská ministryně vnitra Priti Patel oznámila zavádění bezpečných a bezkontaktních hraničních přechodů. Vláda doufá, že tento nový model vstoupí v platnost do konce roku 2023, ale není jasné, jak bude vypadat.

Podle webu Connexión cestovní kanceláře a další subjekty již nyní varují, že od jara 2023 může dojít k dalším zpožděním v důsledku zahájení systému EES. Nová elektronická databáze má napomoci k přehlednějším příjezdům a odjezdům státních příslušníků třetích zemí, kteří nepotřebují víza.

V nové databázi bude potřeba pořídit fotografii a otisky prstů každé osoby. Již dlouhé hraniční kontroly by se podle webu Connexión s novým systémem zhoršit mohly, ale v dlouhodobém měřítku by prý změny měly pomoct k urychlení kontrol.

Zdroj: Político, The Connexión, The Guardian, Gov.uk, Twitter

Autor: Lenka Komárková



Související články