Vlajková loď britského zpravodajství, televizní a rozhlasová stanice BBC ztrácí svatozář. Zpravodajství považované většinou Britů za férové je nyní vystavené palbě kritiky. Hlavním důvodem jsou nedávno objevené skutečnosti, které staví slavný rozhovor s princeznou Dianou vysílaný právě na programu BBC do nového světla, píše The Guardian.
Na situaci reaguje kromě obyvatel i britská vláda, která žádá výrazné změny ve fungování BBC. Ředitel BBC Tim Davie se za okolnosti předcházející rozhovoru Diany s redaktorem Martinem Bashirem veřejně omluvil: řekl, že lituje toho, co se stalo, ale minulost tím nevrátí.
Skandál zametli pod koberec
Martin Bashir roku 1995 zfalšoval dokumenty a bankovní výpisy a zapojil Dianina bratra, aby manželku následníka trůnu prince Charlese donutil k rozhovoru, ve kterém otevřeně promluvila o svém nešťastném manželství a dalších okolnostech. Šokující rozhovor ještě zhoršil vztahy v královské rodině.
Vysílání v Británii sledovalo víc než dvacet milionů diváků. Diana mluvila o své nevěře, bulimii či vztahu svého manžela prince Charlese s Camillou Parkerovou-Bowlesovou. V rozhovoru Diana pronesla proslulou větu: „V tom manželství jsme byli tři.“ Takto otevřené vyznání člena královské rodiny v médiích Britové do té doby nezažili.
Šokujícím zjištěním je fakt, že tehdejší vedení BBC o Bashirových podvodech vědělo, ale i přesto v ní po pauze v USA získal roku 2016 znovu zaměstnání. „Je neuvěřitelné, že po tom všem BBC Bashira opět přijala,“ uvedl bývalý předseda konzervativního výboru pro média Damian Collins. „BBC musí poskytnout vysvětlení, které bude nanejvýš čestné a transparentní,“ dodal současný předseda výboru Julian Knight.
Obětním beránkem se stal grafik
Veřejnosti se nelíbí ani způsob, jak BBC jednala s grafikem Mattem Wiesslerem. Ten zhotovil falešné dokumenty pro Bashirovy potřeby. Wiessler si údajně myslel, že jde o ilustraci do vysílání. Když zjistil, k čemu mají dokumenty sloužit, nahlásil to vedení. To ale během interního vyšetřování obvinilo právě Wiesslera.
Následkem toho se Wiessler objevil na seznamu zakázaných spolupracovníků. „Hodili mě pod vlak,“ řekl Wiessler a dodal, že BBC zničila jeho profesní život. Wiesslerův postup byl však autorem závěrečné vyšetřovací zprávy, bývalým soudcem Nejvyššího soudu Jamesem Dysonem označen za „zodpovědný a adekvátní“.
Ke kauze se vyjádřil i Dianin syn princ William: „Vítám, že se BBC hlásí k plné zodpovědnosti za lži a podvody svých zaměstnanců, jimiž získali rozhovor s mou matkou. K tomu, že lhali o členech královské rodiny a vyvolali v mé matce strach a paranoiu. K tomu, že vedení BBC ve vyšetřování postupovalo zcela nekompetentně. K tomu, že BBC účelově zakrývala závěry vlastního vyšetřování,“ uvedl ve svém prohlášení.
Martin Bashir po vypuknutí skandálu minulý týden rezignoval. Vysvětlil to zdravotními důvody. „Samozřejmě toho lituji, nebylo to správné. Na nic to ale nemělo vliv. Nemělo to vliv na Dianu, nemělo to vliv na rozhovor,“ zdůraznil novinář v rozhovoru pro The Sunday Times. „Nikdy jsem nechtěl Dianě ublížit a jsem přesvědčen, že jsme jí neublížili,“ dodal.
Autor: Aneta Střechová