Bývalá rakouská ministryně zahraničí obdržela od Putina svatební dar nevýslovné hodnoty. Patří jí, nebo Rakousku?

od Anna-Marie Rabová
2 minuty čtení
putin kneissl
Zdroj: Profimedia

Vojenský konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou otevírá i několik let staré kauzy. Rakouský bulvární deník Kronen Zeitung na svých webových stránkách například připomněl kauzu týkající se bývalé rakouské ministryně zahraničí Karin Kneisslové.

Ta v roce 2018 pozvala na svou svatbu i ruského prezidenta Vladimira Putina. Ten však nepřijel s prázdnou a političce věnoval safírové náušnice. Ty si teď nárokuje stát.

Putinovi přátelé vs. zbytek světa

Válka na Ukrajině hýbe světem. Od konce února se nejen politici předhánějí ve vyjádření podpory Ukrajině a odsouzení ruské invaze. Kdo tak neučinil, byl veřejností kritizován.

Někteří lidé byli dokonce vyzváni, aby se omluvili za svá předchozí vyjádření, kterými v minulosti vyjádřili sympatie Ruské federaci a jejímu prezidentovi.

Třeba bývalá rakouská ministryně zahraničí Karin Kneisslová pozvala ruského prezidenta na svou svatbu.

Při té příležitosti jí Putin daroval náušnice z bílého zlata osázené safíry. Jejich hodnota byla znalci odhadnuta na 50 tisíc eur, tedy asi 1,24 milionu korun.

Nevyjasněné vlastnictví

Svatba se konala ve Štýrsku a kromě náušnic nevěstě Putin přivezl také kytici, sbor donských kozáků a samovar. Nejkontroverznějším darem jsou však právě náušnice.

Podle rakouského ministerstva zahraničí totiž není možné, aby politička tak drahý dárek přijala. Proto dle ministerstva náušnice patří přímo rakouskému státu.

Když Kneisslová opouštěla svou funkci, náušnice si pochopitelně nárokovala, proto se obě strany dohodly na jakési smlouvě o zápůjčce. Bývalá ministryně tedy měla mít náušnice pouze zapůjčené od státu.

V tuto chvíli jsou šperky podle předloňského vyjádření ministerstva uloženy v trezoru. Jejich vlastnictví je tak stále nevyjasněné.

Politička z Rakouska odešla

Karin Kneisslová dnes žije ve Francii, kam údajně uprchla. Dle rozhovoru pro německou televizi RTL Rakousko opustila nedobrovolně především kvůli kritickým postojům, kterým v zemi čelila.

I nadále si však přeje zůstat v dozorčí radě ruského ropného koncernu Rosněfť.

Kneisslová je tedy jednou z těch, kdo své postoje vůči Ruské federaci a jejímu prezidentovi pravděpodobně nikdy nereviduje.

Zdroj: Kronen Zeitung, iDNES

Autor: Anna-Marie Rabová



Související články