Bývalý bodyguard Kim Čong-Ila promluvil o své práci pro severokorejského vůdce a bojí se vyhoštění

od Šárka Blahoňovská
< 1 minuta čtení
kim cong il
Zdroj: Profimedia

V rozhovoru pro National Geographic promluvil bývalý tělesný strážce severokorejské vládnoucí rodiny a popsal své zkušenosti s výcvikem a ochranou muže, který se měl ujmout vedení země.

Lee Young Guk sloužil jako tělesný strážce bývalého severokorejského nejvyššího vůdce Kim Čong-Ila, otce současného vládce Kim Čong-una, v letech 1978 až 1988. O několik let později se Kim Čong-Il ujal kormidla dynastie Kim.

Od vzniku země před více než sedmi desetiletími dominuje jejímu politickému životu rodina Kimů a jejich bezpečnost byla vždy považována za prvořadou.

Ochrana vládnoucí dynastie byla a je prioritou

Země se třetí největší armádou světa si zakládala na výcviku a přípravě osobních strážců jejich vůdců, ačkoli je disident v zemi tvrdě potlačován.

„Naučili mě věřit, že ho musím chránit svým životem,“ řekl Lee na záběrech z dosud nevydaného rozhovoru, který se objeví v připravovaném dokumentu National Geographic „Severní Korea: Uvnitř mysli diktátora“.

Nejdůležitější věcí bylo střelectví,“ řekl Lee. Ani během tréninku nebyl muž, který se měl po smrti svého otce stát nejvyšším vůdcem, nikdy daleko. „Kim [Čong-Il] rád sledoval, jak střílíme a bojujeme,“ uvedl.

Během svého působení v nejstřeženější rodině Severní Korey se setkal i se současným vládcem země Kim Čong-unem, kterého označil za osamělé dítě.

Pobyt v Kanadě může skončit vypovězením do Severní Koreje

Později Lee pracoval jako vojenský poradce, poté se neúspěšně pokusil ze země uprchnout. Pokus o útěk mu vynesl pobyt v koncentračním táboře Yodok, kde pohřbíval ostatní vězně a stal se svědkem mučení i porušování lidských práv, které Severní Korea tvrdošíjně odmítá. Útěk se mu podařil až v roce 2000. Z Jižní Korey zamířil do Kanady, kde žije dodnes.

Deník The Toronto Star však v září 2020 uvedl, že jeho žádost o azyl byla zamítnuta s odvoláním na nesrovnalosti v Leeových tvrzeních týkajících se aktivismu za lidská práva v Jižní Koreji.

Autor: Aneta Střechová



Související články