Ve čtvrtek v odpoledních hodinách schválili ministři vnitra členských zemí Evropské unie vstup Chorvatska do schengenského prostoru. Od příštího roku tak budou moci turisté z České republiky zemi navštívit i bez hraničních kontrol. Rumunsko a Bulharsko prozatím přijaty nebyly.
Už letos v červenci se premiér Petr Fiala setkal se svým chorvatským protějškem Andrejem Plenkovičem. Tehdy mu v rámci spolupráce obou zemí slíbil mimo jiné i to, že Česká republika podpoří vstup Chrovatska do schengenského prostoru. Svému slibu nakonec dokázal dostát.
„Právě jsme v Bruselu rozhodli, že se Schengen rozroste o další zemi – Chorvatsko. Kromě posílení bezpečnosti to třeba znamená, že už nebudeme muset při cestě k moři absolvovat kontroly na chorvatských hranicích,“ napsal na twitteru včera ministr vnitra Vít Rakušan.
27! #CZPRES si připisuje další mimořádný úspěch. Právě jsme v Bruselu rozhodli, že se Schengen rozroste o další zemi – Chorvatsko. Kromě posílení bezpečnosti to třeba znamená, že už nebudeme muset při cestě k moři absolvovat kontroly na chorvatských hranicích.
— Vít Rakušan (@Vit_Rakusan) December 8, 2022
„Samozřejmě pro české občany, pro které je Chorvatsko tou nejoblíbenější letní destinací, to znamená velkou úlevu, znamená to cestování bez pasu, znamená to cestování bez hraničních kontrol,“ uvedl Rakušan podle Seznam Zpráv před novináři už v Bruselu.
Chorvatští zástupci podporu evropských zemí oceňují a jsou s výsledky velmi spokojeni. „Chorvatsko získalo jednomyslnou podporu Rady pro vnitřní věci a spravedlnost, 1. ledna 2023 se stáváme členem Schengenu!“ reagoval na twitteru chorvatský premiér.
Bulharsko a Rumunsko si počkají
Na twitteru se však Rakušanův příspěvek nesetkal s příliš velkým úspěchem. Většina lidí se zajímá především o to, proč Chorvatsko se vstupu do Schengenu dočkalo, zatímco Rumunsko a Bulharsko zatím stále ne.
Další pak vnímají slova ministra vnitra jako přehnanou sebechválu. „Neměli jste na to vůbec žádný vliv, až na to, že jste kývli. Ale to jste zvyklí. Takže to je přesný obraz toho ‚mimořádného úspěchu‘. Opět nafouknutá lež,“ napsal jeden z uživatelů.
Jak podotýká server Euro News, na přijetí Bulharska a Rumunska se politici na jednání neshodli a některé to silně zklamalo. Eurokomisařka Ylva Johanssonová následně pro média uvedla: „Lhala bych vám, kdybych vám neřekla, že jsem také zklamaná.“ Český ministr pak podle iDNES řekl, že doufá, že čas Rumunska a Bulharska brzy přijde.
Podle serveru Schengen Visa Info projevil nad výsledky velké zklamání také premiér Rumunska Nicolae Ciuca, kterého nedostatečná podpora velmi zamrzela. Jeho země ale bude nadále o vstup do schengenského prostoru usilovat, uvedl.
Zdroj: Přehledně24, Twitter, Seznam Zprávy, Euro News, iDNES, Schengen Visa Info
Autor: Šárka Cvrkalová