Čím dál více mladých lidí v USA vnímá svou orientaci jinak než jako heterosexuální. Mohou za to i sociální sítě

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
duhova vlajka
Zdroj: Shutterstock

Téma homosexuality či bisexuality se kolem nás objevuje čím dál častěji. Už v roce 2015 informoval server TV Nova, že počet homosexuálů v ČR roste a dávno neplatí dříve uváděná 4 %. Lidé se čím dál méně bojí o své orientaci mluvit, a především ve Spojených státech amerických se proto stále více osob identifikuje jinak než heterosexuálně.

V roce 2021 bylo během průzkumu dotázáno 17 232 studentů ohledně jejich orientace. Tři čtvrtiny dospívajících ve věku mezi 14 a 18 lety odpověděli, že sami sebe vnímají jako heterosexuála. Téměř 25 % ale odpovědělo jinak.

Výrazný skok

Ve výzkumu téměř 12 % dotázaných uvedlo, že jsou bisexuální. 3 % lidí se považují za homosexuály, 9 % pak zaškrtlo možnost „jiné“, uvádí server Unilad.

Ještě v roce 2015 bylo osob, které zaškrtly jinou možnost než heterosexuál, pouze 11 %. V průzkumu z roku 2021 je to ale už 24,5 %. Podle odborníků jde o to, že se lidé nebojí projevit a uvědomují si, že mají více možností než se jenom řídit tím, co je přirozené.

„Je to ve velkém také vlivem sociálních médií, která lidem ukazují, že pokud se cítí jiní, nejsou v tom sami,“ říká k situaci pro New York Post Ritch Savin Williams, profesor vývojové psychologie.

Mladí se toho nebojí

Průzkum ukázal, že především mladí lidé se nebojí projevit svůj názor. Naopak starší generace se mnohdy cítí ohledně těchto témat nekomfortně. Stejně tak někteří politici se v mnoha zemích staví k LGBT+ skupině negativně.

Například v Maďarku nedávno musela prezidentka Katalin Nováková vetovat zákon mířený proti homosexuálům.

V České republice se zase před časem hovořilo o ocenění za věrnost, které by měly konkrétní sezdané páry získávat po mnoha letech manželství. Ocenění by však platilo pouze pro heterosexuální manželství.

Zdroj: TV Nova, CDC, Unilad, New York Post

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články