Čína podle The New York Times požádala Rusko, aby s invazí na Ukrajinu počkalo po olympijských hrách

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
rusko cina prezident
Zdroj: Profimedia

O tom, že Rusko chystá invazi na Ukrajinu, se spekulovalo již delší dobu. U hranic země se totiž začala shlukovat vojska, a mnohé státy tak situaci řešily předem. Nakonec skutečně došlo na válku. Podle informací zahraničního deníku The New York Times ale Čína žádala Putina, aby celý konflikt zahájil až po skončení olympijských her v Pekingu.

Peking podle informací deníku musel tušit, co Rusko chystá, ještě předtím, než byla celá operace spuštěna. To, že Rusko zaútočilo na Ukrajinu, se sice předpokládat dalo, ale zdá se, že Čína byla daleko informovanější než jiné státy. Proto byl Putin požádán o to, aby začátek války odložil.

The New York Times dále tvrdí, že zdroj, který si nepřál být jmenován, potvrdil, že skutečně Peking vznesl požadavek vůči Rusku, aby invazi na Ukrajinu zahájilo až po skončení olympijských her v Pekingu. Další informace ale podat z pochopitelných důvodů odmítl.

Nepotvrzené spekulace

Čínský prezident Si Ťin-pching se proti celé situaci brání a tvrdí, že se jedná pouze o nepotvrzené informace, které rozhodně nejsou pravda. „Tvrzení uvedená v příslušných zprávách jsou spekulace bez jakéhokoli opodstatnění a mají za cíl obvinit a očernit Čínu,“ uvedl mluvčí čínského velvyslanectví ve Washingtonu Liou Pcheng-jü.

Podle všeho navíc docházelo k varováním pro celý svět, Čína tak mohla svůj požadavek vznést pouze jako prevenci. USA se koneckonců k možné invazi Ruska na Ukrajinu také vyjadřovalo s předstihem. Přesto se zdá, že Čína nepovažovala za skutečnou jinou možnost, než že k válce opravdu dojde.

Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu 24. února, tedy pouze několik dní po skončení olympijských her v Pekingu. To samo o sobě potvrzuje, že je na spekulacích nějaká pravda, protože vojáky měla země připravené již déle a nic jí prakticky nebránilo v útoku.

Americké úřady se odmítají vyjadřovat

Média se pokoušela získat informace z více zdrojů, bohužel, kromě anonymního potvrzení celé informace se veškeré instituce odmítají k celému incidentu vyjadřovat. Na žádost o komentář nereagovalo americké ministerstvo zahraničí, CIA ani Rada pro národní bezpečnost.

Nicméně byla zachycena i komunikace mezi zástupci Číny a Ruska, kterou získala jedna ze západních zpravodajských služeb. Podle jejího vyjádření je zpráva považována za plnohodnotně pravdivou, uvádí The New York Times. Jiné zdroje se s tím ale neshodují.

Jeden z představitelů úřadů amerického prezidenta Joea Bidena, který byl podle listu se zpravodajskými informacemi obeznámen, uvedl, že zpráva přímo nemluvila o tom, že by rozhovory o invazi probíhaly přímo na úrovni čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a jeho ruského protějšku Vladimira Putina.

Zdroj: The New York Times

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články