Válka dvou velkých národů Yue a Wu měla kdysi v Číně za následky tisíce a tisíce mrtvých. Vše to začalo princeznou, která se vdala za sousedního prince, ale později utekla zpět do své země. Tato zdánlivě banální událost vyvolala mnohaleté spory, během kterých přišlo o život mnoho nevinných, jak informuje Chinaculture.org.
Jednou z hlavních historických postav, které se v tomto období staly slavnými, byl král z národa Yue jménem Jüe Kou-ťien. Ten byl během jedné z bitev zajat a téměř pět let byl nucen svému protivníkovi sloužit.
Jakmile se mu podařilo se ze zajetí dostat, začal plánovat pomstu. Toužil po tom sebrat svému protivníkovi všechno. A nakonec se mu to také podařilo, když se svou armádou vtrhnul do hlavního města národa Wu a obsadil ho.
Měl dokonalé zbraně i zastrašovací techniku
Národ Yue měl válku proti Wu prakticky ihned vyhranou. Podle historiků totiž měla strana krále Jüe Kou-ťiena mnohem lepší a vyspělejší zbraně než jejich protivník. Navíc byl panovník velmi chytrý a nic nenechal náhodě.
Před každou bitvou, do které vyslal vojáky, provedl krvavý rituál za pomoci vězňů, kteří byli povětšinou z řad nepřítele. Ty těsně před zahájením bitvy donutil, aby sami sobě podřízli hrdlo.
Tím nejenže ukázal nepříteli, jak dopadne, pokud se nechá chytit, ale také ho demotivoval smrtí jeho vlastních lidí, a mnoha vojákům navíc krvavý zážitek ukázal, že vůbec válčit nechtějí.
Tajemství měděného meče
Jelikož byl král Jüe Kou-ťien velmi významnou historickou postavou a jedním z nejkrutějších vojevůdců v historii čínských válek vůbec, nalezení jeho kostry bylo pro historiky obrovským úspěchem.
Mnohem více je ale zaujalo to, že když otevřeli v roce 1965 jeho hrobku, objevili v ní také perfektně zachovalý měděný meč i s pochvou. Podle všeho by se mělo jednat o meč, který tehdy používal v bitvách.
Nejen pro čínský národ má tato zbraň obrovský význam. Zdobený meč nesoucí na své čepeli historii národa je dnes uložen v čínském muzeu Chu-pej, kde je k vidění jako jeden z nejvzácnějších exponátů.
Zdroj: Chinaculture.org, Wikipedia.org
Autor: Šárka Cvrkalová