Sociální sítě, především Facebook, Instagram, Twitter nebo TikTok, jsou již několik let nedílnou součástí našich životů. Co se ale stane, pokud budeme čelit realitě bez jakéhokoliv připojení na internetový svět? Důsledky digitálního detoxu popsal ve svém článku web The Healthy, z lékařského hlediska byly ověřeny psychiatričkou Ashley Matskevich.
Strávíme na nich někdy více času, než by se nám samotným líbilo. Jsou skvělým prostředkem k prokrastinaci a mnoho lidí se do světa sociálních sítí chodí schovávat před realitou běžného života. Mohou být skvělým zdrojem zábavy, ale také nás mohou pěkně rozzuřit. Můžeme se díky nim cítit méně osamělí, ale stejně tak v nás mohou vyvolat nepříjemný pocit izolace a méněcennosti.
Zkusili jste si někdy dát dlouhodobější detox a odpojit se od světa sociálních sítí? Přečtěte si, co všechno se může stát, když tento zásadní krok uskutečníte.
Zvládnete víc práce
Neustálé překlikávání z Facebooku na důležitý pracovní projekt může snížit naši produktivitu až o 40 procent. To je trochu vysoká cena za pár lajků a komentářů, nemyslíte?
Pokud vás nebude při práci neustále rozptylovat vibrování vašeho telefonu, můžete se lépe soustředit na práci a uděláte více práce za mnohem kratší čas.
Sociální sítě zabíjejí vaši kreativitu
Je vědecky dokázáno, že pokud krátkou přestávku strávíte scrollováním sociálních sítí, může to mít velice negativní vliv na vaši kreativitu.
Svou mysl zahltíte zprávami a statusy a tím vaše kreativita nebude mít prostor vzkvétat.
Zpočátku pocítíte úzkost
Pokud jste na sociálních sítích takzvaně závislí, může se stát, že poté, co se od nich odpojíte, pocítíte úzkost. Je to způsobeno neurobiologickým odchodem z pocitu neustálého spojení.
Tyto pocity však přetrvávají pouze prvních pár dní. Z dlouhodobého hlediska to na vás bude mít pozitivní vliv stejně jako u každé jiné závislosti.
Budete méně ve stresu
Pocit, že musíte být neustále v kontaktu a k dispozici a že musíte sledovat, co se v online světě děje, ve vás může vyvolat stres.
Pokud se od tohoto pocitu oprostíte, zjistíte nejen to, že i bez vás se online svět nepřestane otáčet, ale budete cítit menší tlak na vaši psychiku.
Zvýší se vám sebevědomí
Když prohlížíme všechna ta dokonalá těla vystavená na Instagramu a ty nejšťastnější momenty ze života facebookových uživatelů, máme z toho pocit, že oproti tomu jsme nedokonalí a že náš život nestojí za nic.
Pokud se zbavíte sociálních sítí, nebudete se neustále srovnávat s ostatními a s jejich zkreslenou „realitou“. Tím se zvýší vaše sebevědomí a budete sami se sebou mnohem spokojenější.
Získáte více spánku
Znáte to. Lehnete si do postele, řeknete si, že než zavřete oči, mrknete v rychlosti na Instagram, a za chvíli si uvědomíte, že jste na něm strávili hodinu nebo dvě.
Místo toho byste mohli tyto minuty či hodiny věnovat spánku, který prospěje vaší kráse a vašemu zdraví. Pokud se před spánkem potřebujete nějak uklidnit, zkuste raději pár stránek knížky nebo plánování zítřejší agendy.
Dozvíte se více o sobě samých
Při neustálém sledování sociálních sítí jsme více či méně ovlivňováni názory jiných lidí. Pokud je přestanete sledovat, více si uvědomíte svůj vlastní názor a pohled na věc.
Zbavíte se tak pokušení získat pozornost a povrchní zpětnou vazbu od ostatních lidí.
Autor: Julie Bordášová