Michael Packard letos v červnu zažil pravděpodobně největší šok ve svém životě, když si uvědomil, že se při potápění a lovu humrů dostal do tlamy velryby. Dnes leží v nemocnici, protože naštěstí nejen on, ale také před několika lety potápěč Rainer Schimpf se stali důkazem toho, že velryby se lidskému masu vyhýbají. Co se ale s vaším tělem stane, pokud vás velryba náhodou spolkne?
Packard přežil podle NBC jen s vykloubeným kolenem a sedřenými tkáněmi na těle. Velryby obvykle čistí vodu a polykají vše, co jim přijde do cesty. To, co identifikují jako špatně stravitelné, opět vyplivnou. A lidská kostra je pro ně něčím, co se nedá srovnávat s drobnými kostmi ryb, které běžně velryby žerou.
I tak ale existuje pověst o muži, který přežil spolknutí velrybou a prošel jejím trávicím systémem. Podle vědců je to ale jen nesmyslná povídačka. Není totiž možné přežít spolknutí a následné vyloučení velrybou. Jediné, co by z vás v takovém případě zbylo, jsou pravděpodobně kosti.
50 kuchyňských nožů
Už v tlamě velryby nastává boj o přežití. Její zuby jsou totiž velké jako průměrné kuchyňské nože a podle druhu velryby je jich mezi čtyřiceti až padesáti. Velryby potravu nekoušou, polykají ji obvykle celou. I tak je ale velká šance, že se o tyto tesáky smrtelně poraníte.
Pokud se dostanete přes první záchytný bod, čeká vás jícen. Ten je slizký, temný a vlhký. Pravděpodobně se vám z nedostatku kyslíku začne motat hlava a možná omdlíte. Po dopadu do žaludku už bude vaše tělo značně rozpuštěné kyselinou chlorovodíkovou.
Kyseliny na vás budou dále pracovat i v žaludku. Tedy nějaký čas v tom prvním, pak v druhém, třetím a nakonec v posledním. Ano, podobně jako kráva má i velryba čtyři žaludky a potrava projde všemi z nich, než je poslána na svou poslední cestu.
Ven pouze jako kosti
Po průchodu žaludky a střevy už z vás nezbyde nic víc než kosti. Velrybí svalová tkáň a vesměs všechny její vnitřní orgány pracují tak, aby rozpustily vše, co je maso a kůže. Proto mohou velryby polykat i velké vodní živočichy bez problémů. Většina z nich ale stále nemá tak velkou kostru jako člověk.
To je také důvod, proč vás pravděpodobně velryba vyplivne, pokud se jí dostanete do tlamy. I když, jak bylo již zmíněno výše, ani v tomto případě nemusíte přežít. Je ale více než jisté, že pokud projdete celým trávicím systémem velryby, nemáte šanci přežít. Ke smrti dojde pravděpodobně někde mezi jícnem a prvním žaludkem.
Velryby obecně nejsou považovány za pro člověka nebezpečné. Naopak jsou významným živočichem pro planetu a jejich vyhynutí by mohlo znamenat krizi ekologickou i ekonomickou. Přesto se pravděpodobně jen málokdo z nás chce podívat tomuto tvorovi do tlamy.
Zdroj: grunge.com, boston.cbslocal.com, bbc.com
Autor: Šárka Cvrkalová