Díky pandemickým opatřením se v Nepálu zvýšil počet vzácných nosorožců

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
nosorozec
Zdroj: Pexels.com

Koronavirová situace většinu odvětví ohrožuje, stejně tak nepomohla většině národních parků, rezervací a zoo. Kvůli absenci návštěvníků totiž právě tato místa trpí finančními nedostatky. Ovšem rezervacím v Nepálu naopak koronavirová pandemie pomohla s něčím, v co už ani nedoufaly.

Během minulého roku se v zemi zvýšila populace nosorožců jednorohých nejvíce za posledních dvacet let. V celkem čtyřech národních parcích došlo ke zvýšení na celkem 752 kusů zvířat. Na svém webu uvedla tuto informaci BBC.

Podle nepálského ministerstva národních parků a ochrany divoké zvěře vzrostl počet zvířat od roku 2015 o více než sto kusů. Zatímco dříve to bylo ročně o dva nebo tři kusy, za minulý rok došlo ke zvýšení populace až o devadesát zvířat.

Ohrožen pytláky

Vzácný druh nosorožce se do ohrožení dostal především kvůli pytlákům. Ti loví zvířata právě kvůli rohu, ze kterého se pak ilegálně vyrábí čínské afrodiziakum. V roce 2016 byla dokonce v Nepálu vypsána finanční odměna za jakékoli informace o pytláctví.

„Pytláctví nebo obchod s produkty z volně žijících živočichů i nadále představují vážnou hrozbu pro celou zemi,“ uvedl v rozhovoru pro CNN Haribhadra Acharya, jednatel za ministerstvo.

Od roku 2000 se vůbec poprvé stalo, že došlo k nárůstu populace nad 650 jedinců. Národní parky také novinám výjimečně s radostnou událostí poskytly fotografie rodiny s mládětem, které jinak v Nepálu chrání, aby nepřitahovaly pozornost právě pytláků.

Koronavirová krize nosorožcům prospěla

Jak uvádí web CNN, populace nosorožců vzrostla ze dvou důvodů. Tím prvním bylo přerozdělení jednotlivců do čtyř různých rezervací, což zajistilo více prostoru, ale i novou konkurenci mezi samci.

Druhým a pravděpodobně hlavním důvodem byl náhlý klid, který během jednoho roku zvířata měla. Kvůli karanténě a koronavirovým opatřením totiž byly parky zavřené.

Za nepřítomnosti lidí se nosorožci ve svém přirozeném prostředí cítili mnohem lépe, zvířata nic nestresovalo a nic nebránilo nárůstu jejich populace. Tento nepálský případ je tak důkazem toho, že všechno zlé je vždy vskutku pro něco dobré.

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články