Světový den životního prostředí se slaví každý rok pátého června, aby bylo lidem připomenuto, že na této planetě nejsou sami. Na planetě totiž existuje obrovský biologický ekosystém, díky kterému lidé přežívají.
OSN slaví tento světový den, aby podpořila celosvětové povědomí o životním prostředí a usilovala o jeho zlepšování. Každý rok je jedné zemi dána odpovědnost za pořádání akce a poskytnutí platformy pro diskusi o cílech udržitelného rozvoje.
Oslavujte celý rok
Tento den slaví miliony lidí a organizací po celém světě a s veřejností se dělí o své zkušenosti, nápady a řešení problémů spojených se životním prostředím.
V loňském roce uspořádala Světový den životního prostředí Kolumbie ve spolupráci s Německem. Tématem akce v minulém roce byla ochrana biologické rozmanitosti. Letos bude štafeta předána jihoasijské zemi Pákistán.
Pro letošní rok bylo vybráno téma obnovy ekosystémů se zvláštním zaměřením na vytváření dobrých vztahů s přírodou. Letošní událost bude také slavnostním zahájením dekády OSN o obnově ekosystému 2021–2030.
V příštích deseti letech se chce OSN s podporou zemí, partnerů a lidí zaměřit na prevenci a zvrácení ztráty degradovaných přírodních ekosystémů v boji proti dopadům změny klimatu.
Konec tohoto desetiletí je rovněž termínem pro dosažení cílů udržitelného rozvoje a časovou osou, kterou vědci označili za významnou pro vyhýbání se důsledkům změny klimatu.
Proč bude Pákistán hostit Světový den životního prostředí?
V roce 2014 zahájila pákistánská vláda masivní zalesňování. Ambiciózní projekt zahrnoval obnovu mangrovů, zvýšení lesních porostů a výsadbu stromů v městském prostředí.
Pákistán také nedávno spustil novou platformu nazvanou „Fond pro obnovu ekosystému“ za účelem vytváření pracovních míst v přírodě, podpory přírodních řešení v boji proti změně klimatu a ochrany biodiverzity.
Ve výroční zprávě o globálním indexu klimatických rizik 2020 se Pákistán umístil na pátém místě v seznamu zemí nejvíce postižených změnou klimatu v letech 1999 až 2018. Podle zprávy utrpěl Pákistán ekonomické ztráty v hodnotě čtyř miliard amerických dolarů.
Změna klimatu a tající ledovce Himaláje představují v Pákistánu obrovské riziko extrémních povětrnostních jevů, jako je vítr, vysoké srážky a záplavy. Zpráva také uvádí, že se v zemi vyskytlo v poslední dvaceti letech více než sto padesát takových událostí.
Zkuste se zapojit i vy. Popřemýšlejte, jak můžete lépe žít s přírodou, a udělejte malé změny ve svém každodenním životě. O ochraně přírody vzdělávejte ostatní lidi, vytvářejte povědomí mezi mladší generací a vzdělejte je o přírodě, významu ptáků, zvířat a malého hmyzu.
Důležité je respektovat biologickou rozmanitost a přírodu. Každý druh, bez ohledu na to, jak velký nebo malý, má ohromující dopad na ekosystém.
Autor: František Olša