Dříve slovo tiskárna označovalo jen přístroj, který dokáže s pomocí inkoustu dostat na papír obrázek nebo text. Později se objevily 3D tiskárny, které dokáží tvořit prostorové obrazce a vymodelovat v podstatě jakoukoli věc. Dnes máme k dispozici obří 3D tiskárny. Ty si poradí i s takovými objekty, jako je dům.
Je to sice neuvěřitelné, ale skutečně je to pravda. První obyvatelný dům vytisknutý 3D tiskárnou je na světě a má své první obyvatele. Jsou jimi sedmdesátiletá Elize Lutz a sedmašedesátiletý Harrie Dekkers.
Dům, který je umístěn v Amsterdamu, má takzvaně digitální klíč, který svým nájemcům umožňuje odemknout vchodové dveře pouhým jediným stisknutím tlačítka. To ale není jediná vymoženost.
Ve tvaru kamene
Obydlí ve tvaru kamene má celkovou rozlohu 94 metrů čtverečních. V domě je obývací pokoj s kuchyňským koutem, dvě ložnice a koupelna. „Když jsem doma, cítím se jako v bunkru,“ říká Dukkers.
Dům vznikl pomocí přístroje, jehož obří rameno nanášelo ve vrstvách na předem připravené betonové panely maltu. Ta postupně zasychala a utvořila obydlí, které ve světě nemá obdoby.
Až po několika kontrolách úřady byl dům oficiálně uznán jako obytná budova, ve které nehrozí nájemcům žádné nebezpečí a která proto může být majitelem pronajímána.
První z pěti
„Jde o první dům z pěti, které plánujeme v tomto bloku udělat. Rádi bychom do pár let zvládli vytvořit i další a zařídili tak první miniměstečko 3D domů,“ říká Bas Huysmans, generální ředitel společnosti Weber Benelux, která se na stavbě domu podílela.
3D tisk by mohl být důležitým aspektem pro budoucnost bydlení. Podle Huysmanse se pomocí technologie dá vytvořit v podstatě jakýkoli tvar. S postupným zdokonalováním technologie bude brzy možné ještě mnohem víc.
Zda se jednou 3D domy stanou alternativním bydlením, které bude reálné pro kohokoli z nás, není jisté. Podle předpokladů by k tomu ale v řádu několika desítek let dojít mohlo.
Autor: Šárka Cvrkalová