Dva dny po zatčení Navalného jeho tým informoval o tom, že Vladimir Putin vlastní palác za více než 100 miliard rublů

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
alexej navalnyj
Zdroj: Profimedia, MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / Moscow City Court press service / handout" - NO MARKETING - NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS

Ruský opoziční kritik Alexej Navalnyj byl policií zadržen ihned po svém příletu z Německa, kde se zotavoval z otravy. Dva dny nato zveřejnil jeho tým video a webovou stránku, kterou stihl Navalnyj připravit ještě před návratem do vlasti.

Vypuštěné informace usvědčují prezidenta Vladimira Putina z vlastnictví luxusního paláce v přepočtu za 26 miliard.
Alexej Navalnyj vloni v srpnu upadl do kómatu a byl převezen na léčení do Německa poté, co byl otráven. Podle několika západních laboratořích pozřel nervově paralytickou látku novičok, která se dříve vyráběla na území Sovětského svazu.

Ještě během svého pobytu v Německu natočil spolu se svým týmem a investigativními novináři několika západních deníků video, ve kterém usvědčil své údajné vrahy. Měli jimi být agenti ruské tajné služby FSB a rozkaz měl přijít z Kremlu.

Dva dny poté, co Navalného po návratu z Německa ruská policie zadržela za údajnou zpronevěru, zveřejnil jeho tým z Fondu boje s korupcí (FBK) video a celou webovou stránku, kde popisují, jak měl Vladimir Putin přijít k paláci za více než 100 miliard rublů.

Luxus za peníze daňových poplatníků

Podle vyšetřování týmu měla obří rezidence u Černého moře stát v přepočtu víc jak 26 miliard korun a její výstavba byla možná díky promyšlenému korupčnímu schématu v Putinově blízkém okruhu.

„Palác je budován a udržován na účet dvou státních firem – Rosněfť a Transněfť. Ty řídí dva blízcí přátelé Putina, Sečin a Tokarev,“ píše tým v blogu.

Podle textu na webových stránkách i v samotném videu autoři zdůrazňují, že prostudovali tisíce dokumentů a hovořili s tucty lidí zapojených do stavby paláce. Ten prý od samého začátku až doposud patří Putinovi.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov označil informaci za nepravdivou. „Putin žádný palác v Gelendžiku nemá,“ prohlásil podle agentury Interfax.

O možném spojení rezidence, která je podle Navalného i jeho týmu 39krát větší než Monako a nechybí jí kasino, divadlo či zimní kluziště, s Putinem se přitom začalo spekulovat již před jedenácti lety.

V roce 2010 o údajném Putinově paláci poprvé informoval v dopise tehdejšímu prezidentovi Dmitriji Medvěděvovi obchodník a informátor Sergej Kolesnikov.

Strana šejdířů a zlodějů

Právě boj s korupcí přinesl právníkovi a politickému aktivistovi Alexeji Navalnému největší slávu. Několik let na svém blogu a YouTube kanále upozorňoval na mnoho kauz, při kterých docházelo ke korupci. V roce 2011 pro účely odhalování nekalého zacházení se státními penězi založil Fond boje s korupcí.

Proslavil se zejména tím, když v jednom z televizních interview pronesl, že Putinova strana Jednotné Rusko je „strana šejdířů a zlodějů“. Toto označení si u odpůrců vlády získalo značnou oblibu a záhy se stalo jedním z hlavních hesel demonstrací a protestů proti tamnímu režimu.

Autor: Petr Hejčl



Související články