Dva mladí muži zažili potápění, na které jen tak nezapomenou. Našli naprostou raritu

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
podmorsky objev
Zdroj: Shutterstock

Dva mladí potápěči z Floridy narazili během jednoho z ponorů na překvapivý a velmi vzácný nález. Objevili velkou a výjimečně zachovalou mamutí kost, jejíž stáří se podle předběžných odhadů odborníků datuje až do doby ledové. Ve stejném dni našli i ulomený tesák šavlozubého tygra, informoval The New York Post.

Henry Sadler a Derek Demeter se potápěli v řece Peace nedaleko floridského města Arcadia. Pro dvojici amatérských potápěčů se nejednalo o první nález, dříve v řece našli například zachovalé zuby a šupiny pravěkých žraloků i zkameněliny prehistorických rostlin.

To se stane jednou za život, radovali se nálezci

Oblast řeky Peace je bohatým nalezištěm fosilií a o štěstí se zde pokoušejí amatéři i profesionálové. Zkamenělina, která vážila téměř 23 kilo, je ale velkým překvapením i v tomto místě obzvlášť, je-li nepoškozená a v dobré kondici.

O nálezu stehenní kosti mamuta kolumbuského (též kolumbijského) napsal na svém instagramu jeden z nálezců: „Měl jsem to štěstí, že jsem včera objevil dvě úžasné fosilie, to se stane jednou za život,“ pochlubil se Sadler fotku, na níž drží obří černou kost.

Jen chvíli poté, co z vody vylovili kost mamuta, našli ještě velmi zachovalý kus tesáku šavlozubého tygra. „Svatý grál floridských zkamenělin. Sice jde jen o horní třetinu zubu, i tak je to ale dechberoucí,“ napsal na sociální síti Sadler.

Mamut do školy, šavlozubý tygr do muzea

Mamutí kost putovala do školy, ve které Sadler učí, aby byla dětem stále na očích. Doufá, že v nich objev probudí zájem o současnou i prehistorickou přírodu. Ostatní nálezy dvou přátel směřovaly do muzea.

„Znají film Doba ledová, ví, jak vypadá šavlozubý tygr. Je skvělé najít opravdový kus jednoho z těchto zvířat a ukázat ho dětem,“ řekl učitel Sadler. „Tito obři se před 2 miliony až 10 000 lety toulali prehistorickými savanami,“ komentoval nález mamutí kosti Demeteres.

Mamut kolumbuský byl největším z mamutů. Dosahoval výšky až čtyř metrů a vážil deset tun. Jeho hlava představovala 12 až 25 procent celkové váhy. Jeho kly většinou měřily až dva metry, ve středním Texasu se však našel i pětimetrový pár klů tohoto druhu mamuta.

Z klu mamuta byla v únoru 2021 extrahována nejstarší DNA na světě. Šlo o neznámý druh, který žil před 1,2 miliony lety. Ostatky nejstaršího mamuta byly nalezeny v sibiřském permafrostu, následně dostal přezdívku Krestovka podle stejnojmenné řeky v této oblasti Ruska.

Autor: Aneta Střechová



Související články