Ekvádorský ústavní soud dnes schválil zákon, který povoluje znásilněným ženám legálně podstoupit potrat. Ženám, které v zemi podstoupí umělé přerušení těhotenství bez oficiální výjimky, může hrozit až tři roky vězení.
Rozhodnutí ekvádorského ústavního soudu dnes potvrdil tamní ombudsman Freddy Carrion. „(rozhodnutí) bylo možné díky ženám a feministickým skupinám, které konstantně bojují za férovější a rovnostářštější společnost,“ napsal na twitteru.
Tabu kvůli náboženství
Znásilnění se tak přidá k dalším případům, kdy ekvádorské ženy mohou legálně potrat podstoupit. Doteď mohly výjimku získat těhotné ženy pouze v případě, že jejich zdraví bylo ohroženo právě v důsledku těhotenství.
Pokud žena, byť znásilněná, která nebyla v ohrožení života, dosud v Ekvádoru potrat podstoupila, mohlo jí hrozit až tříleté vězení.
„Ode dneška již nebude žádná další znásilněná žena kriminalizována,“ uvedl v prohlášení Carrion. Podle jeho údajů podstoupí v Ekvádoru potrat zhruba šest žen každý den.
Téma potratů je v této jihoamerické zemi poměrně tabu. Ve více jak sedmnáctimilionovém Ekvádoru tvoří 80 % populace katolíci.
Situace v latinské Americe
Feministické a lidskoprávní skupiny ale na problém poukazují dlouhodobě. Podle Al-Džazíry bylo v zemi přes 80 % těhotenství u dívek mladších 14 let v důsledku znásilnění.
Podobná situace panuje v celé latinské Americe. V lednu letošního roku povolila legální přerušení těhotenství za určitých podmínek i Argentina, která se však stala pouze čtvrtou zemí, která v tomto regionu k takovému kroku přistoupila.
Rozhodnutí dnes ocenil i nově zvolený liberálně pravicový prezident Guillermo Lasso. „Nezávislost vlády a světská povaha státu jsou základy, které nesmí být porušeny,“ uvedl ve svém oficiálním prohlášení zveřejněném na sociálních sítích.
Autor: Petr Hejčl