Elon Musk na Twitteru zahájil amnestii. Rozhodl se tak opět na základě vlastní ankety

od Lenka Komárková
2 minuty čtení
Návrh bez názvu
Zdroj: Profimedia

Elon Musk plánuje zavedení amnestie pro zrušené účty. Tento trend započal již obnoveným účtem bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Musk tak založil na svém účtu další anketu, ve které se ptal na názor uživatelů. Hlasování zakončil již tradičním prohlášením „lid promluvil“.

O všeobecné amnestii se Musk rozhodl nechat opět rozhodnout pomocí ankety na svém twitterovém účtu.

Musk trvá na svobodě projevu

Chce tak udělit milost uživatelům, kteří nijak neporušili zákon. Ve zveřejněné anketě hlasovalo přes 3 miliony uživatelů, z nichž 72,4 % bylo pro udělování milosti zablokovaných uživatelů.

Musk, který má na Twitteru skoro 120 milionů sledujících, ve svém následovném tweetu prohlásil: „Lid promluvil, amnestie začne od příštího týdne“. Svou anketu jako dříve zakončil latinskou frází „Hlas lidu, hlas boží“. Musk již ve svých dřívějších tweetech zmiňoval důležitost svobody projevu a jeho problém s přílišnou cenzurou.

Multimiliardář již s obnovováním začal, například obnovil účet bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten po znovuobnovení účtu uvedl, že nevidí žádný důvod ke svému návratu na Twitter.

Agentura Reuters uvádí, že obnovení účtu Donalda Trumpa odstartovalo obnovení dalších účtů, jako například satiristickou stránku Babylon Bee a účet komičky Kathy Griffin. Podle BBC ale kupříkladu konspiračnímu teoretikovi Alexi Jonesovi návrat na Twitter umožněn nebude.

Musk také obnovil účet rappera Ye, dříve známého jako Kanye West. Ten byl podle webu The Guardian minulý měsíc sankcionován za antisemitské komentáře. Jeho účet byl ovšem velmi rychle znovu zrušen, jelikož použil opět komentáře, které jsou proti pravidlům.

Musk ve svém tweetu napsal: „Udělal jsem, co jsem mohl. Přesto opět porušil naše pravidlo proti podněcování k násilí. Účet bude pozastaven.“

Ztrácí Musk ve vedení Twitteru důvěryhodnost?

V jednom ze svých dřívějších tweetů Musk uživatelům oznámil, že pro rozhodování o moderaci obsahu Twitteru bude zasedat příslušný tým, který má různorodé názory. Od doby, kdy se rozhodl amnestii zavést, nezveřejnil detaily, které by naznačovaly, jak amnestie bude probíhat, připomněla BBC.

Musk se vyjádřil, že bez speciálního týmu žádná velká rozhodnutí nebudou provedena. Změny, které v posledních týdnech na twitterovém účtu provedl, se ovšem tomuto pravidlu vyhýbají.

Imran Ahmed, výkonný ředitel centra pro boj s digitální nenávistí (CCDH) pro The Guardian řekl: „Z tohoto posledního rozhodnutí společnosti Twitter budou mít prospěch pouze šiřitelé nenávisti, urážek a obtěžování.“ Také uvedl, že inzerenti si raději zvolí odejít, než aby jejich marketingové peníze byly používány k šíření nenávisti.

Twitter zažívá pod novým vedením chaos

Nejbohatší muž světa v období od koupi Twitteru již propustil vrcholové manažery a bývalého výkonného ředitele Paraga Agarwala. Reuters také uvádí, že odešli vedoucí pracovníci zodpovědní za bezpečnost a ochranu soukromí.

BBC dále píše, že od té doby propustil Musk polovinu ze 7 500 zaměstnanců firmy a předpokládá se, že další stovky zaměstnanců odešly po e-mailu, v němž se uvádí, že od těch, kteří zůstali, se bude vyžadovat dlouhá pracovní doba a „tvrdá“ práce. Web Reuters následně uvedl, že rezignace personálu Twitteru vyvolaly hluboké znepokojení Americké federální obchodní komise.

Angelo Carusone, prezident americké skupiny Media Matters, která monitoruje konzervativní dezinformace, pro The Guardian varoval, že zrušení pozastavení účtů změní Twitter v „motor radikalizace“.

Zdroj: Reuters, BBC, The Guardian, Twitter, Přehledně24

Autor: Lenka Komárková



Související články