I přes počáteční komplikace došlo minulý týden k převzetí internetové společnosti Twitter miliardářem Elonem Muskem. Ten je nejen jejím novým majitelem, ale také jejím jediným ředitelem. Tím se stal poté, co nechal rozpustit dosavadní správní radu. Zřejmě to není ale jediná změna, které se Twitter v dohledné době čeká.
Twitter je nyní plně ve vlastnictví nejbohatšího muže planety Elona Muska. Ačkoliv převzetí provázely komplikace, především tedy ze strany samotného miliardáře, nakonec vše dospělo ke zdárnému konci. Společnost odkoupil za 44 miliard dolarů, tedy asi 1,1 bilionu korun.
Propustil správní radu a další zaměstnanci jsou na řadě
Majitel automobilky Tesla se už od počátku netajil tím, že oblíbenou sociální síť čekají pod jeho vedením velké změny. Nedávno například oznámil, že hodlá propustit až tři čtvrtiny současných zaměstnanců společnosti. Informovali jsme o tom zde.
Podle BBC s tím Musk začal okamžitě. Nevzal to ale jak se říká „od podlahy“, ale spíše přímo od stropu. Ihned po převzetí totiž rozpustil správní radu. Podle zpravodajského webu Aljazeera patřili mezi propuštěné i generální ředitel Twitteru Parag Agrawal a finanční ředitel Ned Segal.
Musk údajně sociální síť osvobodil
To, že celé převzetí proběhlo v pořádku, nemohl nový ředitel internetové společnosti oznámit jinde, než na svém twitterovém účtu. Tam napsal pouze: „The bird is freed“ tedy „Pták je osvobozen“.
the bird is freed
— Elon Musk (@elonmusk) October 28, 2022
Jeho tweet zřejmě narážel na fakt, že Musk je velkým zastáncem svobody slova. Podle ČTK také prohlásil, že chce, aby byl Twitter více politicky neutrální. Zároveň ale dříve uvedl, že mu síť přijde jako příliš levicová.
Co všechny tyto jeho výroky mají znamenat, jde prozatím jen stěží odhadnout. Už nyní je ale jasné, že pro Twitter to bude znamenat velké změny.
Svoboda slova versus zákon
Na nové vedení společnosti i na Muskův tweet téměř okamžitě zareagoval eurokomisař Thierry Breton. Ten mu napsal, že „pták bude létat podle našich unijních pravidel“. Politik tak upozorňoval na zákon o sociálních sítích, který nedávno schválila Evropská unie.
In Europe, the bird will fly by our 🇪🇺 rules.#DSA https://t.co/95W3qzYsal
— Thierry Breton (@ThierryBreton) October 28, 2022
Ta ukládá provozovatelům sociálních sítí pečlivě hlídat jejich obsah a vše, co je v rozporu s unijními zákony okamžitě mazat. Na to je samozřejmě potřeba velká řada správců a moderátorů. Prozatím, tedy alespoň podle toho, jak chce Musk propouštět, to nevypadá, že by výše zmíněný zákon bral nějak v potaz.
„Představa, že platformy se mohou vrátit do zlatých časů svého mládí, je fikce. Musk se čelně srazí s regulacemi nebo novými právními podmínkami… v Indii, v EU a v celé řadě dalších zemí,“ vysvětlila podle ČTK Evelyn Doueková, která působí na Stanfordově univerzitě.
Zdroj: BBC, Aljazeera, Twitter, ČTK, Seznam Zprávy, Přehledně24
Autor: Markéta Mladá