Evropským uživatelům Facebooku a Instagramu reálně hrozí, že jejich oblíbené sítě budou zanedlouho vypnuty. Společnost Meta totiž podmiňuje své setrvání na evropském trhu možností posílat získaná data do USA. To ale soud v Irsku označil jako ilegální.
Irská Komise pro ochranu dat (DPC) začala už před dvěma lety řešit stížnost jednoho z uživatelů sociálních sítí, které provozuje americká společnost Meta. Tomu se nelíbilo, že jsou jeho osobní data, které sociální sítě sbírají, posílána do mateřské společnosti Meta až do USA.
Meta sbírá data Evropanů a posílá je do USA
Posílání dat přes oceán ale není tak jednoduché. Meta tak činila na základě jedné z dohod, takzvané Privacy Shield, která byla uzavřena mezi Evropskou unií a Spojenými státy. Tu ale označil Evropský soudní dvůr v červenci roku 2020 za neplatnou.
Vedení společnosti začalo tedy věc aktivně řešit. K žádné dohodě ale ani po dvou letech nedošlo. Meta přitom už v únoru varovala, že „by pravděpodobně nemohla v Evropě nabízet řadu svých nejvýznamnějších produktů a služeb, včetně Facebooku a Instagramu,“ citovala společnost tehdy ČTK.
Soud to označil za protizákonné
Irský soud nyní rozhodl ve prospěch evropských uživatelů. Společnost Meta nyní nesmí posbíraná data posílat na své servery do USA. K rozsudku vydala společnost jediné vyjádření.
„Tento návrh rozhodnutí, který podléhá přezkumu evropských úřadů pro ochranu údajů, se týká konfliktu práva EU a USA, který je v procesu řešení,“ řekl agentuře Politico mluvčí společnosti Meta.
Rozhodnutí DPC bylo nyní odesláno orgánům Evropské unie. Nyní záleží jen na nich, zda se s rozsudkem ztotožní. Konečné rozhodnutí se očekává během následujícího měsíce.
Meta bez dat provozovat služby nehodlá
Společnost provozující Facebook a Instagram se netají tím, že bez sdílení dat pro ni nemá smysl Evropě dál své služby nabízet. Meta totiž nejvíce vydělává na personalizované reklamě, tedy cíleném reklamním obsahu speciálním pro každého uživatele.
Jak ukázala historie, Meta nemá problém pohrozit vypnutím svých služeb. Například v roce 2021 Facebook zablokoval prohlížení a také sdílení zpravodajského obsahu v Austrálii.
Jednalo se o reakci na zákon, který se tam tehdy připravoval. Podle něj měli digitální giganti jako Google nebo právě Facebook platit mediím, za to, že na svých platformách využívají jejich zpravodajský obsah. Zákon byl nakonec schválen, ale až po úpravách, které si vymohl právě Facebook.
Zdroj: ČTK, Politico, ČT24, Letem Světem Applem
Autor: Markéta Mladá