Evropská unie chce embargo na ruskou ropu. Dva členské státy jsou ale proti

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Von Der Leyen
Zdroj: Profimedia

Právě v těchto dnech dokončila Evropská komise návrh na nový sankční balík vůči Rusku. Jak uvedlo ČTK odkazující na předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou, země Evropské unie chtějí zavést embargo na ruskou ropu. Tento návrh ale musí být schválen jednomyslně, což bude zřejmě trochu problém.

Evropská unie se už více jak dva měsíce snaží pomoci ukončit válku na Ukrajině. Vůči ruskému agresorovi pravidelně stanovuje sankce, jejichž cílem je oslabit ekonomiku Ruské federace, a tím pádem snížit její bojeschopnost.

„Putin chtěl vymazat Ukrajinu z mapy. Rozhodně neuspěje. Naopak, Ukrajina povstala v jednotě. A nyní se potápí jeho země, Rusko,“ řekla hned na úvod Ursula von der Leyenová.

Ruská ropa dostane stopku

Sankční balíček s pořadovým číslem šest byl Evropskou komisí představen právě v těchto dnech. Jak už je předem jasné, jeho prosazení ale nebude zrovna snadné.

Orgán Evropské unie totiž navrhuje zakázat dovoz ruské ropy do všech členských zemí Unie. Ta v současné době tvoří jednu čtvrtinu celkového objemu ropy, která do zemí Evropské unie momentálně proudí. Její odstavení a nahrazení tak nebude zrovna jednoduché.

Právě z obchodu s touto komoditou má Rusko velmi vysoké výnosy. Proto chce EU zamezit nadměrnému přítoku peněz do Moskvy, kterými by pak mohla být financována „speciální vojenská operace“, jak napadení Ukrajiny označuje Vladimir Putin.

Proti jsou Maďaři i Slováci

Embargo na ruskou ropu by mělo vstoupit v platnost nejpozději do půl roku. Tento krok je však velmi závažný, a ne všechny země Evropské unie jsou na něj připraveny. Rozhodnutí ale musí být jednohlasné, tedy všechny země musí být pro.

Negativní postoj k tomuto postupu má prozatím Maďarsko a také Slovensko. „Nebude to lehké, některé členské země jsou silně závislé na ruské ropě. Ale my na tom jednoduše musíme pracovat,“ uvedla k balíčku Ursula von der Leyenová.

Obě země prozatím mluví o výjimce, která by jim dovolila čerpat ruskou ropu ještě alespoň rok. Prozatím totiž za ni nemají náhradu, jak připomněla Česká televize. To, zda se všechny unijní země nakonec dohodnou a za jakých podmínek, se teprve uvidí.

Tři banky budou odpojeny od SWIFTu

Mezi další připravované sankce patří odpojení tří ruských bank od mezinárodního platebního systému SWIFT. Má se jednat o Sberbank, Moskevskou kreditní banku a Ruskou zemědělskou banku.

„Tím zasáhneme banky, které jsou systémově zásadní pro ruský finanční systém a pro Putinovu schopnost ničit,“ vysvětlila vedoucí unijní exekutivy. Bankovní dům Gazprombank, kam chodí Moskvě peníze za plyn, však zůstává stále plně v provozu.

Zdroj: ČTK, ČT 24, iDNES, iRozhlas

Autor: Markéta Mladá



Související články