Evropská unie hrozí Maďarsku. Při nesplnění podmínek jim může odebrat část dotací

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Orban Viktor
Zdroj: Alexandros Michailidis / Shutterstock

Evropská unie poprvé využila svého práva na ochranu a řádné přerozdělování společných peněz. Ve středu tak oficiálně zahájila řízení s Maďarskem, na jehož konci může být až odebrání části unijních fondů. ČTK to potvrdila místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová.

Evropská unie má k maďarské národní politice výhrady už delší dobu. Vláda Viktora Orbána je často obviňována z přílišného ovlivňování médií a snahy získat nad nimi kontrolu, z omezování svobody akademických institucí a v neposlední řadě také z diskriminace sexuálních menšin.

Nerozděluje Maďarsko peníze spravedlivě?

Ve středu zahájené jednání se ale má týkat výhradně manipulace Maďarska s penězi ze společných unijních fondů. Evropská unie využila nedávno schváleného mechanismu, který má chránit společné peníze před korupcí, podvody a střety zájmů.

„Vidíme zprávy auditorů, že se evropské fondy nerozdělují spravedlivým a transparentním způsobem, vidíme nedostatek opatření proti korupci,“ vysvětlila ČTK Jourová.

Politická změna v Maďarsku opět nepřišla

Evropská unie se chystala tento problém řešit už dříve, nechtěla však zasahovat do parlamentních voleb, které v zemi zrovna probíhaly. Možná, že někteří představitelé Evropské unie doufali, že volby dopadnou jinak, a další jednání tak nebudou potřeba.

To se ovšem nestalo. Ani po dvanácti letech, kdy byla u moci strana Fidesz, nenastala změna a partaj svou pozici opět obhájila. Ve volbách, které proběhly letos v dubnu, obdržela téměř 54 procent hlasů. Dosavadní premiér Viktor Orbán tak opět obhájil svou funkci.

Hrozí jim až odebrání části evropských peněz

Velkým problémem pro Evropskou komisi je, že se Maďarsko nestalo součástí speciální evropské prokuratury, která může kontrolovat čerpání evropských peněz v rámci jednotlivých unijních zemí.

„My nemáme na Maďarsko jedinou páku, abychom jej přiměli zahájit vyšetřování a trestní řízení,“ dovysvětlila místopředsedkyně.

Mechanismus, který byl použit úplně poprvé, byl schválen teprve předloni. Už tehdy proti němu vystupovalo především Maďarsko a také Polsko. U toho však Evropská komise žádná pochybení týkající se rozdělování společných peněz nezaznamenala.

Maďarsku nyní běží měsíční lhůta, během které se může vyjádřit k pochybením, které Evropská komise sepsala. Pokud by nedošlo k jejich nápravě, může být zemi odebrána část unijních fondů. To by ovšem muselo být schváleno kvalifikovanou většinou členských zemí.

Zdroj: ČTK, iDNES, iRozhlas

Autor: Markéta Mladá



Související články