Šestnáctihodinové vyjednávání konečně přineslo ovoce. Evropský parlament a členské země unie se dohodly na pravidlech týkajících se kontroly obsahu na internetu. Ten budou muset na svých platformách hlídat sami provozovatelé. Jinak by jim mohly hrozit obrovské pokuty.
Bezpečí na internu a kontrola jeho obsahu jsou témata, o kterých se mluví už velmi dlouhou dobu. Evropská unie nyní dospěla k dohodě, která se jimi intenzivně zabývá.
Akt o digitálních službách (DSA), jak je dohoda oficiálně označena, má zmenšit vliv internetových a technologických gigantů. Jedná se především o společnosti Google či Meta, kam patří například sociální sítě Facebook, Instagram či komunikační aplikace WhatsApp.
Hlídat obsah musí majitel
Evropská unie nyní stanovila, že obsah jednotlivých platforem musí hlídat sami její provozovatelé. Jejich povinností bude nelegální obsah co nejrychleji mazat.
„Máme dohodu o DSA: akt o digitálních službách zajistí, aby to, co je nelegální off-line, bylo vnímáno a řešeno také jako nelegální on-line — ne jako slogan, jako realita,“ napsala evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestager na svůj twitter.
Za nenávistné projevy pokuta v řádu miliard dolarů
Firmy tak musí obsah velmi pečlivě kontrolovat, zda se na jejich stránkách neobjevuje ilegální obsah jako jsou například nenávistné projevy, závažné a nebezpečné dezinformace, válečná propaganda, ale také například prodej padělaného zboží.
Pokud provozovatelé budou nedůsledně bojovat s nezákonným obsahem na internetu, může je čekat skutečně obrovská pokuta, a to až 6 procent z jejich celosvětového obratu. U společnosti Meta (dříve Facebook) by pokuta činila sedm miliard dolarů.
Těžko rozpoznatelná hranice dovoleného
Podle místopředsedkyně Evropského parlamentu Dity Charanzové byla do DSA nakonec přidána také opatření, která mají na internetu chránit děti. Jak uvedla pro ČTK, jedná se například o zákaz reklam, které jsou cíleny právě na ty nejmenší.
Dohodu musí ještě schválit všechny členské země. Žádné komplikace se při tom neočekávají. DSA má přirozeně i své kritiky. Především se hovoří o přílišné nejednoznačnosti toho, co je a co už není přijatelné na internetu. Dále také o příliš vysoké technické zátěži pro provozovatele jednotlivých platforem.
Autor: Markéta Mladá